Könyvet írni nem lehet egy pillanat alatt. Ha elkezdi az ember, közel sem biztos, hogy be is tudja fejezni. Itt egy lista azokról az irodalmi alkotásokról, amelyeket íróik sosem fejeztek be - a teljesség igénye nélkül.
Nagyon nehéz lezárni valamit, amit az ember ír, alkot. Nehéz azt mondani, íme kész, és így tökéletes. Mindig is akadtak olyan írók, akik képtelenek voltak befejezni művüket, mert közbe szólt a történelem, az élet, a halál, vagy valamilyen egyéb akadályozó tényező. Itt egy lista azokról az irodalmi alkotásokról, amelyeket íróik sosem fejeztek be - a teljesség igénye nélkül.10. Anne Frank naplója – Anne Frank
A világhírű napló 1947-ben jelent meg először, az apa Otto Frank szerkesztésében. A férfi halála után egy bővített kiadás is napvilágot látott, benne azokkal a részletekkel, amiket az apa illetlennek érzett. Anne Frank naplója egy fiatal lány történetét meséli el, aki családjával együtt majdnem két évig bujkált a nácik elől Hollandiában. A naplót Anne tizenkét éves korában, egy hónappal bujdosásuk kezdete előtt kezdte el írni.
1944-ben tartóztatták le őket, nővérét és őt Bergen-Belsenbe vitték, ahol nem sokkal a koncentrációs tábor felszabadítása előtt haltak meg tífuszban. Egyedül édesapja élte túl az üldöztetést, és bújtatójuktól megkapta a naplót, amely ott végződik, amikor a nácik megtalálják búvóhelyüket. Anne Frank műve az egyik legmeghatározóbb alkotása a holokauszt-irodalomnak.
9. Aeneis – Virgilius
A listán szereplő többi alkotástól eltérően az Aeneis egy eposz, amely az időszámításuk előtti első században keletkezett. Az eposz Aeneas, a trójai harcos történetét meséli el, aki a rómaiak őseként tűnik fel. A mű tizenkét énekből áll, az első fele Aeneas utazásait írja le, a második fele pedig a trójai háborút mutatja be.
Vergilius körülbelül tíz évig dolgozott nagy művén, de annak befejezése előtt elhunyt. Halálos ágyán arra kérte barátait, hogy vagy fejezzék be, vagy égessék el az irományt, azonban Augustus császár megmentette a kéziratot.
8. Megválaszolt imák (Answered Prayers) – Truman Capote
Truman Capote leginkább a Hidegvérrel és Álom luxuskivitelben című regényeiről ismert. Sikerei nyomán egy kisebb vagyont ajánlottak neki, hogy írja meg a Megválaszolt imákat. A cím Ávilai Szent Teréz mondására utal, miszerint "a megválaszolt imák több könnyet csalnak szemünkbe, mint azok, amelyek megválaszolatlanul maradnak." A könyv központi alakja Capote egyik barátja, Denham Fouts, aki férfi prostituált. A regény egy olyan világba enged bepillantást, amelyet csak a kiváltságos gazdagok ismerhetnek. A könyv fejezetei először az Esquire Magazinban jelentek meg, s csak később jelentek meg könyvként. A történet sosem ért véget, Capote 1984-es halála miatt, holott az írót már 1966-ban felkérték a regény megírására.
7. A peloponnészoszi háború – Thuküdidész
A nyolckötetes A peloponnészoszi háború Thuküdidész személyes beszámolója a történtekről. Sztratégoszként, azaz tábornokként működött közre a háborúban, amely Athén és Spárta között zajlott. Ma úgy emlegetik Thuküdidész művét, mint az egyik legelső irodalmi alkotás szerzőjét, amely pontos és részletes történelmi leírásokat tartalmaz.
Vita tárgyát képezi, minek tekinthető ez a mű, a múltat objektívan leíró irodalomnak, vagy csupán egy regénynek, amely tele van morális ítéletekkel. Pontosabban, hogy létezik-e egyáltalán objektivitás, vagy minden megfigyelésünket és leírásunkat áthatja egyfajta személyes értékítélet. Thuküdidész halála miatt sosem fejezte be művét.
6. Az első ember – Albert Camus
Albert Camus negyvenhat éves korában hunyt el 1960-ban egy autóbaleset következtében, Párizs közelében. Az utolsó ember című önéletrajzi regényét sosem fejezte be, és ez nem is jelent meg egészen 1995-ig. A kéziratokat a baleset helyszínén találták meg, egy táskában ami kirepült a kocsiból.
A mű a gyermekévek leírásától indul, majd jönnek a korai iskolai évek, az élet egyszerű szépségének értékelése és dicsérete, az eltűnt apa megtalálásnak vágya. Megismerjük belőle az Algériából származó francia író világát. Camus egy hús-vér, közvetlen regényt akart írni, ami ugyan befejezetlen maradt, mégis kerek egész, és elementáris élni akarás árad belőle.
5. Sanditon – Jane Austen
Jane Austen nemcsak brit írónőként vált híressé, de ő volt az első nők egyike, akik feminista eszméket közvetítettek. Austen A fivérek címmel szándékozott könyvet írni, azonban a címet családja az írónő halála után, 1817-ben Sanditon-re változtatta.
A történet szerint egy csapatnyi ember egy tengerparti városkát akar alapítani Angliában, és Sanditon-nek akarja elnevezni. Austen csupán hat hónapot tudott ezzel a regénnyel tölteni, mégis egy olyan történetbe kezdett bele, amely új, innovatív és friss volt, állítják a kritikusok, akik mélységesen sajnálják, hogy a regény befejezetlen maradt.
4. A rejtélyes idegen (The Mysterious Stranger) – Mark Twain
A híres amerikai író, Mark Twain egyértelműen a legnagyobb nevek közé sorolandó. Amikor Twain elkezdte írni A rejtélyes idegent, a kiinduló ötletből három különböző sztorit kreált, de egyiket sem fejezte be.
Mindhárom történet a sátán emberalakban való tevékenykedését örökíti meg, az egyik verzióban például a sátán fiatalkori kalandjait ismerhetjük meg egy ausztriai falucskában. Ugyancsak itt olvashatunk a sátán ártatlan unokatestvéréről, de a könyv gyors véget ér azzal az epizóddal, amikor a sátán az indiai herceget szórakoztatja.
A regény a jelenet közepén zárul le, azt sugallva, hogy Twain nem akart többet foglalkozni vele, nem érdekelte hősei sorsa.
3. Edwin Drood rejtélye (The Mystery of Edwin Drood) – Charles Dickens
Charles Dickens nevét olyan művek tették felejthetetlenné, mint a Nehéz idők, a Karácsonyi ének, vagy a Twist Olivér. Halála előtt is belekezdett egy regénybe, az Edwin Drood rejtélyébe, melyben egy gyilkossági ügy felgöngyölítését örökítette meg. A címben ugyan Edwin Drood neve szerepel, a könyv inkább az ő nagybátyjának, John Jaspernek történetét meséli el, aki beleszeret egy Rosa Bud nevű diáklányba. Rosa Bud Drood menyasszonya, így talán nem meglepő, hogy a férfi rejtélyes körülmények között eltűnik. A misztikus történet pedig nem nyer feloldozást, mert Dickens elhunyt, mielőtt befejezhette volna. Bár szerencsére egy barátjának elküldte a sztori vázlatát, így végül is lenyomozható a gyilkos végkifejlet. Egyébként számos író fantáziáját izgatta a befejezetlen regény, így sokan megírták a saját verziójukat. Többek között egy nyomdász is megalkotott egy befejezést, amiben saját bevallása szerint Dickens szelleme segítette.
2. Kubla Kán – Samuel Coleridge
A Kubla Kán, Samuel Coleridge költeménye más, mint a többi alkotás a listán. A vers, ami címét egy mongol és kínai uralkodóról kapta, egy ópiumos vízió, úgy is emlegetik, mint Látomás egy álomban: egy töredék. A költeményt sosem fejezte be Coleridge, egyesek szerint azért, mert egy Porlockból jött ember megzavarta a költőt. Így a vízió és az ihlet elszállt, és nem készült el a tervezett 200-300 sor. Azonban töredékessége legalább hűen tükrözi, milyen is egy alkotói folyamat, s milyen, ha annak egy állomása hiányzik.
A műnek hatalmas hatása volt az utókorra, számos irodalmi alkotás és film reflektál rá, vagy megidézi, ezenkívül például egy amerikai barlangcsoportot is elneveztek róla.
1. Canterbury mesék – Geoffrey Chaucer
A Canterbury mesék brit irodalmi klasszikus. A tizennegyedik században írta Geoffrey Chaucer. A könyv több történetet tartalmaz, különböző zarándokok meséit, akik Southwarktól tartanak a Canterbury Katedrálishoz, hogy kegyelettel adózzanak Becket Tamás sírjánál. A zarándokok elbeszéléseiből megismerjük a korabeli társadalmi problémákat is. Chaucer csak huszonnégy történetet tudott befejezni halála előtt a tervezett százhuszonnégy helyett. Amellett, hogy a mű töredékesen maradt fenn, az is valószínű, hogy többféle változatot készített belőle Chaucer. A kor jelentős műve Boccaccio: Dekameron című műve is, amely szintén keretes szerkezetű, és vélhetően nagy hatást gyakorolt Chaucerre, de azért a Canterbury mesék értékét és eredetiségét ez egy pillanatig sem kérdőjelezi meg.