Egyik vetítésről a másikra sietve számolt be a 18. Titanic Filmfesztiválon szerzett élményeiről Pataki Ági, a Hullámtörők-díj odaítéléséről döntő nemzetközi zsűri magyar tagja, aki szerint a vetítéssorozat a világra nyújt kitekintést.
"Zsűrizni csak gyerekfilmfesztiválon zsűriztem még. Fantasztikus dolog, hogy megbíztak az értékítéletemben és felkértek" - mondta el csütörtökön az MTI-nek az idén Balázs Béla-díjjal kitüntetett producer, aki Elliot Grove zsűrielnökkel és Esther Rots filmrendezővel, a zsűri harmadik tagjával együtt értékeli majd a versenyfilmeket.Pataki Ági úgy vélte, jó az együttműködés a zsűritagok között. "Megbeszéljük a látottakat, de még nem láttuk az összes filmet, úgy nagyjából a felénél tartunk. Nem értünk mindenben egyet, vannak különbségek a véleményünkben. Nem tudom, hogy a végére összecsiszolódik-e" - tette hozzá.
A producer A ház című szlovák-cseh filmet emelete ki az általa eddig megnézett versenymunkák közül. Mint hangsúlyozta, mivel a mezőny három filmjét még nem látta, nehéz összehasonlításokat tenni. A ház azért tetszett neki, mert megfogta a film egyszerűsége és hitelessége. "Iszonyúan élethű minden pillanata, minden mozzanata, nemcsak a cselekmény maga, hanem annak ábrázolása is" - fejtette ki. Mint hozzáfűzte: "nehéz megítélni, hogy mennyire fakad az ember kelet-európai mivoltából, hogy így viszonyul egy ilyen filmhez".
A versenyprogramon kívül, a Titanic más szekcióiban vetített filmek bemutatóira is igyekszik eljutni - mondta. "Nagyon szerettem a Morgent. Szintén egyszerű film. Kedvelem azokat a filmeket, amelyek nem akarnak sokat markolni, de amennyit markolnak, azt nagyon finoman, árnyaltan, pontosan mutatják be. Külön örültem, hogy a Morgen magyar részvétellel készült, Angelusz Ivánék Katapultfilmje volt a román film koprodukciós partnere".
Pataki Ági az 1993-ban alapított Filmpartners cég producere, nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint a nagy sikerű Üvegtigris-trilógia, a Fehér tenyér vagy a Bibliothéque Pascal, produkcióival rendszeres látogatója a filmfesztiváloknak. "Általában nagy fesztiválokra megyünk el, mert ezek főként üzleti utak, ott tudunk a leghatékonyabban dolgozni, koproducereket keresni a saját filmjeinkhez, de kisebb fesztiválokon is megfordulunk" - mesélte.
Véleménye szerint a Titanic "nagyon színvonalas és igazán különleges fesztivál", elsősorban speciális merítése miatt. Azt a válogatást, amelyet ez a fesztivál nyújt, sehol máshol nem kapja meg az ember, csak ha körbeutazza értük a világot - mutatott rá. "Persze a program személyes válogatás eredménye, de nagyon fontos, hogy az ember készen kap egy ilyen kitekintést a világra" - tette hozzá.
"Boldog vagyok, hogy az anyagi nehézségek ellenére meg tudták rendezni. Tegnap voltam a Kinóban, olyan teltház volt, hogy a pótszékekért küzdöttek a nézők. Jó, hogy az egy kisebb mozi, lehet, hogy ez az Urániára nem feltétlenül igaz, azonban sokszor éri a vád ezeket a filmeket, hogy kevesen látják őket,és én azt gondolom, ezek a kevesek legalább olyan fontosak, mint mások, akik esetleg nem kíváncsiak rájuk"- utalt a négy budapesti artmoziban folyó fesztivál iránti érdeklődésre.
A Titanic vetítéssorozata pezsgést visz az artmozik életébe. Pataki Ági - aki tavaly december óta a Budapesti Artmozi Egyesület elnöke - elmondta: szeretné, ha ez a pezsgés a forgalmazásban is folyatódhatna. A filmkínálat nyilván nem lesz ilyen nagy az artmozikban, hiszen nem minden fesztiválfilmet fognak forgalmazni, de egy-kettő azért bemutatásra kerül. "Ez egy lehetőség. Most, hogy a forgalmazás ilyen bajban van és egyre kevesebb értékes artfilmhez jutunk hozzá, a Titanic rásegít, hogy levegőhöz jussunk és lássunk valamit a világból" - fogalmazott.
A 18. Titanic Filmfesztivál szombaton este zárul a Hullámtörők-díj átadásával.
Forrás: MTI