A szakma és a közönség szempontjából is sikeresnek ítélte a XVIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált Zentai Péter László, a rendezvényt szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója.
A seregszemlére több mint hatvanezren váltottak jegyet vasárnap kora délutánig, és mint az igazgató elmondta: külön öröm, hogy minden eddiginél több tizennyolc év alatti látogatott ki a Millenáris parkba.
Az igazgató úgy vélte, rendkívül pozitív üzenete volt az európai uniós díszvendégségnek. „Gáláns vendéglátók voltunk, igényes standot építettünk a külföldi vendégeknek, amit az is jelez, hogy mind a 26 ország elfogadta a meghívásunkat, két, esetenként három írót is delegálva Budapestre” – fogalmazott Zentai Péter László, kiemelve, mindegyik alkotó úgy érkezhetett Budapestre, hogy új, magyar nyelvű kötete várta. Szerinte ez utóbbi jól érzékelteti a magyar könyvkiadás nyitottságát, az európai újdonságok iránti érdeklődését. Az igazgató megemlékezett az Európai Ars Poetikák című irodalmi gáláról is, amely telt házzal futott.
Zentai Péter László emlékeztetett, nagy sikert arattak a fesztivál díszvendég írójához a világhírű, svéd Per Olov Enquisthez kapcsolodó programok, de könyvszakmai szempontból kiemelkedő jelentőségű volt az idén először az európai kiadók számára meghirdetett ösztöndíjprogram is. „Közel egytucatnyi, az európai könyvkiadást meghatározó kiadó vezetői, szerkesztői voltak jelen, akiknek sikerült ráirányítani a figyelmét a kortárs magyar irodalom újdonságaira, ami remélhetőleg megsokszorozza a magyar művek iránt mutatkozó fordítói érdeklődést” – tette hozzá.
A fesztivál három és fél napja alatt zajló több mint 300 program közül az igazgató kiemelte a diákok számára meghirdetett jelmezes versenyt, mint fogalmazott, a frankfurti könyvvásáron ellesett ötlet Budapesten továbbfejlődött, az iskolások nemcsak beöltöztek kedvenc irodalmi hősüknek, hanem elő is adták az adott művet. „Egészen távoli iskolákból is érkeztek gyerekek, reméljük, jövőre még többen jelentkeznek majd” – vélekedett.
A könyvszakmai programokról Zentai Péter László elmondta, rengeteg téma került terítékre, a digitalizációtól a Márai-programon át egészen a szerzői jogi, műfordítói konferenciákig. „A problémák egy része olyan, amely nem oldódhat meg egyetlen találkozón. Volt, ahol nagyon komoly viták generálódtak, ezekről érdemes lesz további konferenciákat szervezni” – tette hozzá.
A Millenárison megrendezésre került könyvfesztivállal párhuzamosan a friss levegőre vágyók a Normafánál is találkozhattak írókkal és irodalommal. Pénteken délután a régi síházban, a Normakert vendéglőben Kovács András Ferenc (KAF), valamint barátai és szerzőtársai, az elsőkönyves Sebestyén Rita és a Látó című irodalmi folyóirat munkatársai, továbbá Demény Péter és Láng Zsolt olvastak fel friss írásaikból. Az előadás nem nélkülözte a humort és az iróniát, már csak azért sem, mert a hangosításról maguknak a szerzőknek kellett gondoskodniuk a Kultúrpart bringaszínpadának segítségével: valamelyiküknek folyamatosan tekernie kell, hogy áramot fejlesszen a mikrofonerősítő számára. A felolvasás után kötetlenül beszélgethettek a (fáradt) művészekkel az érdeklődők.
A szombat délelőtt természetesen a gyerekeké volt, 11 órától Gévai Csilla
várta őket sok-sok filctollal, rajzlappal, játékkal és finomsággal a
Síház előtt. Nekik mutatta be most megjelent Nagyon Zöld Könyv
című, a környezetvédelemmel és a fenntartható fejlődéssel foglalkozó
könyvét, amely a Pagony kiadó gondozásában jelent meg. Gévai Csilla nem csak ismert illusztrátor, kulturális antropológus és pedagógus, hanem kivételes érzékenységgel és humorérzékkel megáldott író.
A Normakert étterem jóvoltából málnaszörpöt és különlegesen finom pogácsát szolgáltak fel, és a bringaszínpadot is kipróbálhatják a gyerekek – énekelhettek, verset mondhattak, és ehhez áramot fejleszthettek a segítségével.