A hétvégén az irodalomé volt a főszerep a kirándulók paradicsomában. Az irodalomé, határok nélkül.
A Normakert Vendéglő adott otthont a Kultúrpart rendezvényének, melynek keretei között Kovács András Ferenc és barátai felolvasóestjükkel népszerűsítették a Látó Szépirodalmi Folyóiratot és a Bookart Kiadót.Hogy a kultúra és a szellemi feltöltődés mellett a test is dolgozzon, a felszólalóknak, illetve felolvasóknak csak akkor vált hallhatóvá a hangja, ha valaki tekert. Mert a hegytetőn, a zöldben a környezettudatosság jegyében a mikrofon csak akkor működik, ha valaki egy, az adott célra kifejlesztett bicikli segítségével megdolgozik érte, és áramot termel.
Még Kovács András Ferenc, alias KAF is a biciklire pattant, hogy a többiek is szóhoz juthassanak. A Kossuth-díjas erdélyi magyar költő, esszéíró és műfordító ezúttal a Látó főszerkesztőjeként volt jelen. A Látó több mint két évtizede megjelenő marosvásárhelyi folyóirat, elsődleges célja a kortárs erdélyi magyar irodalom bemutatása. Előszeretettel jelentetnek meg tematikus számokat, melyekben más országok magyar, illetve nem magyar irodalmával is megismertetik olvasóikat.
A folyóirat külsejének különlegessége, hogy a fedőlapon a címe dombornyomással szerepel, így tulajdonképpen csak a nem látók láthatják, érezhetik igazán a feliratot. A finom megoldás az egyik legszebb és legkülönlegesebb magyar folyóiratot eredményezi. Az írott szó mellett egyébként a kimondott szóra is nagy hangsúlyt fektetnek, az immáron 135. alkalmat is megért Látó Irodalmi Színpadon a kortárs magyar irodalom jeles képviselői léphetnek fel.
Ezen az estén a szerkesztőség több tagja is képviseltette magát, Kovács András Ferenc mellett Láng Zsolt és Demény Péter, akik saját szerzeményeikkel örvendeztették meg az egybegyűlteket.
Modern népdal
Szerettem az inboxodat,
mint szerettelek magadat,
szerettem a klikkelésed
a takaros szkennelésed.
A merev lemezed vágytam,
ahányszor csak beleláttam,
mindig tudtam, szép az élet,
soha el nem hagylak téged.
De te bezzeg úgy elhagytál,
az iwiweden se hagytál,
ha van Isten a világon,
a facebookján az se lásson.
Szenvedj, ahogy én szenvedtem,
csak spam legyen a gépeden,
mert ha van a földön átok
nem egyedül exitálok.
(Demény Péter)
Ludwig Hohl A munkáról, a halálról című könyvét, és Jack Holland a Nőgyűlölet című munkáját, melyben az író a történeti áttekintésen keresztül próbálja megérteni a nők hátrányos megkülönböztetésének okait.
Szombaton folytatódtak a programok a Normakert Vendéglőben. A Kultúrpart, a Pagony Kiadó és a Nemzetközi Könyvfesztivál közös gyermekrendezvénye ZÖLD volt, mint az erdő.
Itt volt Kultúrpart az ökobringaszínpada, a Pagony Kiadó újonnan megjelent mesés könyvei. Gévai Csilla, a Nagy Zöld Könyv szerzője aki sok-sok papírt, filctollat és játékot hozott. A rendezvényen az író-illusztrátor rajzos gyermekfoglalkozást tartott, ahol a kicsik és nagyok mind egy hatalmas rajzlapon kaptak saját kertet.
Alkotás közben megismerkedhettünk a Nagy Zöld Könyvvel, amelyet Gévai Csilla írt és illusztrált, és amelynek kulcsfogalmai az üvegházhatás, a felmelegedés, a vízkészlet, a légszennyezés, az ökológiai lábnyom és a jövő.
A könyv interaktív, több helyen lehet belerajzolni vagy -írni, izgalmas tanító rajzokkal és illusztrációkkal tarkított. A kiadványban találhatók pontos, felnőtteknek szóló magyarázatok is, mert, mint elmondta a szerző, nemcsak a nyolc-tizennégy éves korosztálynak írta könyvét, hanem szüleiknek is. A Normafát pedig azért választotta, mert a természetnél nincs is alkalmasabb hely erről a témáról beszélgetni.
A Pagony Kiadó ritka és fontos szegmensét képezi a kultúrplaccnak, mivel a 90’-es években felhígult és elszegényedett gyermekkultúra újraélesztését tűzte ki célul. Az alig tíz éve nyílt Pozsonyi Pagony Könyvesboltból nőtte ki magát, ami már akkor is a gyermekirodalom és illusztráció gyűjtő-bástyája volt. 2005-ben, a Friss tinta megjelentetése után (a Cini-cini muzsika utódja) vett igazán lendületet a kiadói tevékenység, többek között ők jelentették meg újra Boribon jól ismert, a piacról már rég eltűnt meséit. Profilja 90%-át a kortárs magyar, 10%-át a külföldiből méltán lefordított gyermekirodalom adja. Szerzői között szerepel Marék Veronika, Bartos Erika, Berg Judit, Czigány Zoltán, közkedvelt illusztrátorai Takács Mari, Baranyi András, Agócs Írisz és Gévai Csilla.
A Pagony Kiadó idén is, ahogy az elmúlt öt évben folyamatosan, elnyerte az Év Gyermekkönyve-díjat, (IBBY - International Board on Books for Young People, Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa), a Nemzetközi Könyvfesztiválon pedig több új könyve is debütált. A Nagy Zöld Könyv (írta és illusztrálta Gévai Csilla) hiánypótló kiadvány, ugyanis hasonló egyáltalán nincs a piacon – mondta Demény Eszter, a Pagony egyik vezetője.
A Doktor Maszat (írta Berg Judit, illusztrálta Agócs Írisz) két új történetet tartalmaz szintén az egészen apróknak – ugyanis ez a kiadvány a már jól ismert sorozat következő könyve.
A Kultúrpart bringaszínpada, ahol egy szobabicikli hajtja meg a technikát, most is igen népszerű volt. A rajzolásban éppen megpihenő a gyermekek verseket mondtak, míg büszke szüleik tekerték a kerékpárt, az előadásszünetben pedig Demény Eszter olvasott fel a Doktor Maszatból. A rendezvény sikere leolvasható volt az átszellemült kicsik és a nyugodt, mosolygós felnőttek arcán.