Kutatók olyan kínai pókot írtak le, mely szerintük az eddigi legnagyobb megkövesedett pókfaj.
A 165 millió éve élt nőstény a ma arany selyempókokként ismert csoportba tartozik (Nephila nem). Ezek a pókok nagyon erős és egyedien aranyszínű selyemből készítik hálóikat. A Biology Lettersben megjelent vizsgálatban a kutatók Nephila jurassica fajnak nevezték el. A megkövesedett egyed lábainak fesztávja 15 centiméter.Paul Selden, a Kansasi Egyetem kutatója szerint a nőstény az eddig ismert legnagyobb fosszilis pók. „Teste nem a legnagyobb, ám ha hozzáadjuk hosszú lábait, akkor mégis a leghatalmasabb.” Manapság a Nephila nem képviselői a bolygó trópusi és szubtrópusi régióiban találhatóak meg.
Míg ez az új fosszília elő nem került Belső-Mongóliában, ezen nem legidősebb lelete mintegy 35 millió éves volt. Ezért az új felfedezés a Nephila nem létezését a jura korszakba tolja hátra, ezzel a leghosszabb időszakot felölelő póknemmé teszi.
Senki sem tudja biztosan megmondani, ez a különleges nőstény hogyan pusztult el, ám lehetséges, hogy természetes katasztrófa végzett vele. A pókot vulkáni hamuban találták meg egy valamikori tó fenekén. A hamu talán egy kitörésből származhatott, mely kiránthatta őt hálójából és megfojthatta. Bármilyen körülmények is végeztek vele, lenyűgöző részletességgel maradt fenn.
„Nemcsak a lábakon lévő szőröket látni, hanem olyan apró képződmények, mint a serlegszőrök is kivehetőek, amelyek rendkívül vékonyak. Ezek segítségével érzékelte a légmozgásokat.” – mondja Selden.
A Nephila nőstények napjainkban az ismert legnagyobb kerek hálókat szövik, mintegy 1,5 méteres átmérővel. A nőstények hatalmas méretei éles ellentétben állnak az igencsak apró hímekkel. Piciny testük mellett a nőstények óriásoknak tűnnek. Ezen méretbeli egyenlőtlenséget a biológusok extrém nemi dimorfizmusnak (ivari kétalakúság) nevezik.
Selden és csapata nagyon szeretné kideríteni, hogy ez a jellegzetesség az ősi Nephila egyednél is fennállt-e. „A korábbi, legidősebb Nephila pók egy kréta kori hím volt, melyet Spanyolországban találtak meg. Az a hím normál méretű, míg napjainkban a nőstények óriások” – mondja Selden.
„Így úgy tűnik, a kétalakúság nagyon messzire nyúlik vissza az időben. Szeretnének egy hímet is találni az üledékben, hogy mindezt megerősíthessük. Minden bizonyíték azt sugallná, hogy a hím normál méretű, de még egyet sem találtunk.”
Forrás: Hirado.hu