Megcsaltak? Félreléptél? Nem is érted, hogy történhetett meg? Vagy éppen jól érted, miért történt meg?
A legtöbben átélték már, vagy át fogják. És persze vannak azok, akik valamilyen isteni csoda folytán sosem találkoznak vele.Alfons Vansteenwegen - Maureen Luyens családterapeuták új könyvükben a fent említett élethelyzetet járják körül, mindhárom oldalt megvizsgálva.
A szerzők szerint ezek a viszonyok hét fázisra oszthatók: 1. a kapcsolat létesítése, 2. gyanakvás és tagadás, 3. lelepleződés, érzelmi kitörések és hirtelen elhatározások, 4. a döntés, 5. a zsákutca, 6. a viszony befejezése és 7. a feldolgozás.
A kicsit didaktikus könyv konkrét tanácsokat ad, és minden lehetséges utat megmutat, a maradástól a távozásig. Sokat foglalkoznak azzal, elmondjuk-e párunknak a megcsalást, vagy maradjunk a hallgatni mindig jobb koncepciónál.
Mit tehetünk, ha a feszültség egyszerűen felemészt, és lassan megfojt, ahogy a kapcsolatot is? És mi a helyzet a gyerekkel? – teszi fel a szerzőpáros a kérdést.
A kapcsolatok minden részét végigjárják a szerzők, a gyanakvástól, lassú szakításig, a válásig, vagy épp az újra egymásratalálásig.
A számos példán keresztül biztos, hogy magunkra vagy legalábbis a kapcsolatunkra ismerünk, legyen az egy régóta tartó házasság, egy kissé döcögős viszony, vagy éppen a szexen alapuló klasszikus szeretői viszony.
Részlet a könyvből:
3. fejezet: Miért lépnek félre az emberek?
Anikó szerelmes, Robi pánikba esik
Robi május 3-án felfedez egy e-mailt Anikó számítógépén, amelyből egyértelművé válik számára, hogy a felesége szerelmes egy másik férfiba. Anikó azt mondja, nincs viszonya senkivel, a férfi csak egy munkatársa, aki nagyon érdeklődik őiránta. Bevallja, hogy részben rajta is múlik, hogy a férfi ennyire érdeklődő. Négyszer beszéltek meg eddig találkozót, és egyszer elmentek együtt étterembe, de ő mindig fenntartott bizonyos távolságot, mert nem szeretné veszélybe sodorni a házasságát.
Anikó elmeséli, hogy mindig arra vágyott, hogy ilyen történjen vele. Tizennyolc évesen ismerte meg Robit, azóta tartós kapcsolatban élnek egymással, átlagos életet. A kapcsolatuk lassan fejlődött: először csak jó barátok voltak. Egészen eddig teljesen normális volt a házasságuk, semmi nagy kaland. Mindketten jól érezték magukat a másik társaságában, minden jól alakult. Mindkettőjüknek ez az első kapcsolata. Robi azért vette el őt, mert boldog volt vele. Anikó nem is gondolkodott azon, hogy hozzámenjen-e, egyszerűen csak az volt a következő lépés. Időközben született két lányuk, és szép nagy baráti kör veszi körül őket. Minden optimálisan alakult: ház, gyerekek, munkahely.
Mióta Anikónak megvan a barátja, nagyon megváltozott a nemi élete. Korábban visszafogott és konzervatív volt, de mióta viszonya van, szégyenérzet nélkül jobban kimondja, mit akar. Szerinte ez magától értetődik. A fellegekben jár, és ez látszik is rajta. Anélkül akarja élvezni a szerelmet, hogy a kapcsolatát kockáztatná.
Egy pár két tagja számára mindig egészen különleges élmény egy kapcsolat; ezt nyugodtan kezelhetjük kiindulópontnak is (Levine, 1998).
Az alábbiakban a szakirodalmat és klienseink élményeit követve összefoglaljuk, milyen lehetséges okai lehetnek a harmadikkal folytatott viszonynak.
A saját tartós kapcsolattal összefüggő okok
Vannak emberek, akik valamilyen hiányérzet miatt lépnek félre: ha hiányzik a figyelem, a megértés, a szex… Ilyenkor az ember egyensúlyba akarja hozni a mérleget vagy pótlékot keres. A harmadiknál megtalálja azokat a tulajdonságokat, amelyeket a saját párjában, önmagában vagy a kapcsolatukban hiányol.
A harmadik kedves vagy társasági ember, miközben az állandó partner inkább hűvös és tárgyilagos vagy társaságkerülő. Előfordulhat, hogy a harmadikkal folytatott kapcsolatban sok idő jut beszélgetésre és véleménycserére, miközben az állandó partnerrel szinte egy szót sem váltanak. Az új partnerrel csupa szenvedély és viharos a szex, a tartós kapcsolat pedig rutinszerű és nincs benne szenvedély. A gyengédség nélküli kapcsolatban olyan forrásként jelenhet meg a harmadik, amelyből vigasztalás és életerő fakad.
A saját kapcsolatból történő menekülés is félrelépéshez vezethet, ha a kapcsolat nem adja meg mindazt, amit az ember keres. Amennyiben nem sikerül ezen változtatni, az ember olyasvalakit keres magának, akivel jól érzi magát. Ilyenkor egyszerűen csak elkívánkozik, el akar menekülni, és új életet akar kezdeni.
Alcím: Hogyan éljük túl a félrelépést?
208 oldal- 2700 Ft
Kiadó: Ursuslibris