Az elmúlt évtizedek piknikjei, táncmulatságai, koncertjei elevenednek meg a Magyar Távirati Iroda archív felvételein a Buli van! című, április 28-án nyíló fotókiállításon a budapesti Gödör Klubnál.
A kétoldalú paravánokon az érdeklődők 58 fotót tekinthetnek meg az 1930-as évektől 2006-ig tartó időszakból – mondta Szállás Gabriella történész, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Archívum és filmbeszerzési igazgatóságának munkatársa az MTI-nek.A május 20-ig nyitva tartó tárlat juniálisokat, lepényevő versenyt és egy Omega-koncertet is megidéz, de görkorcsolyázó fiatalokat és palóc lakodalmat megörökítő felvételeket is láthat a közönség a Gödörnél. A klub kávézójában elhelyezett plazmamonitorokon pedig folyamatosan csaknem hatszáz képet vetítenek, amelyeket a Norvég Alap támogatásával digitalizáltak.
Az MTI negyvenezer történelmi értékű fotó digitalizálására és széles körű közzétételére kapott támogatást a Norvég Alapból a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel (NFÜ) kötött szerződés alapján. A mintegy 130,3 millió forintos projekt megvalósításához a Norvég Finanszírozási Mechanizmus Támogatási Alap 110,7 millió forintot adott, a különbözetet pedig a magyar költségvetés biztosította a működési céltámogatás részeként.
A program 2010 áprilisában kezdődött és 2011. április 30-áig tart. Ez alatt az egy év alatt negyvenezer fotó és negatív szerkesztését, előválogatását, digitalizálását, a digitális képek retusálását, kódolását, az adatbázisban való megbízhatóbb és könnyebb keresésre alkalmassá tételét, valamint több mint tízezer képaláírás angol nyelvű fordítását végezték el az MTI munkatársai. A feldolgozott képekből katalógus is megjelent.
Az 1993-ban védett muzeális gyűjteménnyé minősített fotóarchívum Európa legnagyobbjai közé tartozik: tizenhárom millió eredeti negatívot és ötmillió pozitív mintaképet őriz, amelyek rendszerszemléletű feldolgozása néhány éve kezdődött. Szállás Gabriella elmondta: munkájuk során a többi között a felvételeken lévő személyeket, helyszíneket igyekeznek azonosítani és a meglévő képaláírásokat ezekkel a plusz információkkal kiegészíteni. Jelenleg például egy 1945-ös előadás színművészeinek nevét próbálják kideríteni, de érdekes feladat volt egy régi autóbusz típusának meghatározása is.
Forrás: Hirado.hu