Bírálta a magyar kultúrafinanszírozást, a médiatörvényt és az új alkotmányt kedden este New Yorkban Mundruczó Kornél filmrendező és Tamás Gáspár Miklós filozófus, aki a PEN Amerikai Központja által megrendezett World Voices (Világhangok) fesztivál vendége.
Mundruczó Kornél kifogásolta, hogy megszüntették az állami filmfinanszírozás eddigi rendszere, és hogy a helyette alakuló nem átlátható és nem tudni, hogy mi lesz belőle. A rendező ugyanakkor nem zárta ki, hogy a magyar filmfinanszírozás Andy Vajna által kialakítandó modellje végül be fog válni, de rámutatott, hogy a Hollywoodból hazahívott producer csak a korábbi keret fele fölött rendelkezik.
A rendező kifejezte meggyőződését, hogy Magyarországon a kulturális életben a kézi vezérlés érvényesül. Ennek kapcsán rámutatott, hogy színházak éléről leváltották a baloldali és a liberális igazgatókat. Mint mondta, ennek szélesebb jelentősége is van, mert Magyarországon az a művész, aki politikailag nem kötelezte el magát, "senkinek" számít.
Mundruczó hangsúlyozta: neki szerencséje van, hogy mind filmes, mind színházi tevékenységét a magyar finanszírozástól független alkotóként tudja végezni, és hogy számára mindennél fontosabb a függetlenség. Ugyanakkor sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy alkotóerejét - úgymond - exportálnia kell. A rendező, aki önmagát kereszténynek vallotta, és kizárta, hogy liberális lenne, bírálta az új alkotmány vallásos töltetét.
Barbara Lanciers magyar származású amerikai színházi személyiség elmondta: Magyarországi beszélgetései során az a kép alakult ki benne, hogy a színházi világ számos tagja az ország elhagyását fontolgatja, s hogy 1944 és 1956 után újabb magyar exodus készül.
Tamás Gáspár Miklós általános értelemben siralmasnak írta le a magyar kultúra és a média anyagi helyzetét. Bírálta a médiatörvényt, amely szerinte a közmédiában nemcsak a cenzúra, de az egzisztenciális befolyás jogával is felruházta a Médiatanácsot. A filozófus szerint Magyarországon nem jött létre totalitárius rendszer, de az információ nem hozzáférhető, a nyilvános vita pedig marginalizálódott.
Tamás hangoztatta, hogy az új alkotmány szerint az emberi jogok nem abszolútak, azokat ki kell érdemelni a közösség iránti felelősséggel. Ugyanakkor, a lehetséges társadalmi ellenállást feszegető kérdésre, abszolút katasztrofálisnak nevezte az előző kormányzatot, és kifejtette, hogy a rendszerváltás után létrejött új demokrácia nem váltotta valóra a hozzá fűzött reményeket.
Az ellenzéki gondolkodó nem értett egyet azzal a felvetéssel, hogy a külföldnek nyomást kellene gyakorolnia Magyarországra. Szerinte a problémáikat a magyaroknak maguknak kell megoldaniuk, nem pedig külföldi kormányoknak kellene megmondaniuk, hogy mit tegyenek.
A PEN World Voices fesztiváljának igazgatója, Orsós László Jakab, aki tavaly nyárig a New York-i Magyar Kulturális Központ vezetője volt, azzal indokolta a Szolidaritás a magyar színházzal rendezvény megtartását, hogy a PEN a szólás szabadságának védelmezője, amely aktuálisnak tartotta a téma napirendre tűzését.
Forrás: MTI