Híres európai királyi esküvők a legutóbbi tíz évből: mozgalmas elő- és magánéletek, kábítószer gyanú, diktátor papa, gyors autók, személyi edzők és nőgyógyászok.
2001. augusztus 25-én Haakon norvég koronaherceg, V. Harald király fia Oslóban feleségül vette a polgári származású Mette-Marit Tjessem Höibyt. A norvég kormány ünnepi bankettjén vezette be a házassági ünnepségeket, amin 300 meghívott vett részt. A pár nyitott hintón, az egyházi esküvőt követően hajtatott végig a belvároson, s a rendőrség mintegy 100 ezer szemlélődőre számított a norvég főváros utcáin.Amíg a norvég kormányfő a szerelem és boldogság jelképének nevezte a nászt, egyesek igencsak fanyalogtak, hogy az ara már egyedülálló anya volt. Sőt, korábbi kicsapongó életéről az oslói kábítószeres körökben büntetett előéletű volt barátja állítólag fotókkal is rendelkezett, amiket azonban sehol nem hozott nyilvánosságra. Haakon koronahercegnek és feleségének, Mette-Marit hercegnőnek azóta egy kislányuk: Ingrid Aleksandra, és egy kisfiuk született: Sverre Magnus. Mette-Marit hercegnőnek a királyi házasságába vitt Marius nevű fiát azonban nem illeti meg a "királyi fenség" megszólítás és nem szerepel a trónutódlási rendben sem. 2008. március 11-én Mette-Marit hercegnő által válogatott, "Sorgen og Gleden" (Szenvedés és öröm) című egyházi zenei CD-ért odaítélték élete első aranylemezét. Ezen a hangfelvételen az utolsó dalnál idézetet olvasott fel az Ószövetségből. A CD eladásából származó bevételek az egyházi városmisszió munkáját segítik.
2002. február 2-én Vilmos-Sándor holland trónörökös, Beatrix királynő fia Amszterdamban feleségül vette az argentin Maxima Zorreguietát. A nagy izgalommal várt frigy első felvonására, a polgári esküvőre a fiatal pár pompás fekete Rolls-Royce-szal érkezett az amszterdami tőzsde egykori épületéhez. A várakozó tömeg hatalmas tapssal fogadta a 34 éves Vilmos-Sándor koronaherceget és menyasszonyát, a 30 éves Zorreguieta kisasszonyt, akinek hófehér ruháját öt méter hosszú uszály díszítette, és kezében a ruhához illő fehér rózsákból és gardéniákból kötött csokrot tartott.
Az egyházi ceremóniát a Nieuwekerkben tartották. Az európai királyi családok képviselői mellett a meghívottak között ott volt Kofi Annan ENSZ-főtitkár és Nelson Mandela egykori dél-afrikai államfő is.
A fiatalokat Carel A. ter Linden lelkész adta össze. Az esküvőn egyetlen apróbb hiba történt: a holland trónörökösnek kisebb nehézségei támadtak, amikor az ifjú ara ujjára próbálta felhúzni a jegygyűrűt. A közjátékot mosollyal nyugtázták a közelben állók. A szertartás végén argentin tangó hangjai csendültek fel a templomban, majd a trónörökös és párja az esküvő után hintóba szállt és körbekocsizta Amszterdam belvárosát. Vilmos-Sándor párválasztását sokan bírálták: argentin választottjának apja ugyanis mezőgazdasági miniszter volt a hírhedt argentin katonai diktatúra (1976-1983) alatt, és felmerült ellene a gyanú, hogy nem teljesen tiszta a lelkiismerete az akkori súlyos törvénytelenségeket illetően.
2003. április 12-én Lőrinc belga királyi herceg, II. Albert belga király kisebbik fia Brüsszelben tartotta esküvőjét Claire Coombs angol-belga származású ingatlanügynökkel. Lőrinc az előző év októberében volt 40 éves, polgári származású felesége 11 évvel fiatalabb nála. A brüsszeli városháza gótikus házasságkötő termében Lőrinc személyes meghívására a papi segédletben ott volt Guy Gilbert, a ”csövesek papja” néven ismertté vált francia katolikus lelkész, fiatalkorú bűnözők lelki gondozója, aki szentbeszédében a szeretet legfőbb parancsára, a megbocsátás, a segítőkészség, az irgalmasság állandó készségére figyelmeztette a hercegi párt.
Lőrinc többnyire őszinte, keresetlen szavú megnyilvánulásaival, a gyors autók imádatával és megszámlálhatatlan gyorshajtási pénzbírságaival hívta fel magára a közvélemény figyelmét. Mégis ő a királyi család legnépszerűbb tagja: az öregek pedig különösen sokra becsülik azért, hogy állatvédő alapítványa három ingyenes állatorvosi rendelőt működtet az országban.
Claire Coombs angol apa és belga anya gyermeke, házassága alkalmából hercegnői címet kapott. Foglalkozására nézve egy vidéki városka egyik ingatlanközvetítő ügynökségénél dolgozott földmérőként. Állítólag Claire Coombs, aki nehezen viseli az uralkodói családban kötelező protokollt, valamint a sajtó állandó figyelmét, már haza is költözött a szüleihez.
2003. szeptember 25-én Emánuel Filiberto savoyai herceg, az utolsó olasz király, II. Umberto unokája Rómában feleségül vette Clotilde Courau francia színésznőt. A római bazilikába még a meghívottaknak is nehéz volt bejutni a fokozott biztonsági intézkedések miatt, a lakodalmi vacsora viszont szűkebb körű, alig 220 meghívott volt ott a Ruspoli palota díszes középkori szalonjaiban. A menü – az aperitifek és a hidegtálak mellett - a toscanai konyha remekeit dicsérte: rizottó, languszta, tengeri fogas és borjúbélszín szerepelt egyebek között a választékban. A zene tekintetében viszont szakítottak a királyi méltósággal: diszkóra ment a lakodalmi eszem-iszom, ugyanis a herceg nagyon kedveli Jennifer Lopezt.
Az arára még az esküvői szertartás idején is nőgyógyászok egész serege ügyelt, ugyanis Clotilde - aki egyébként Valentino külön erre az alkalomra tervezett ruhakölteményében pompázott - hathónapos terhes volt. Leendő urával Albert monacói hercegnél ismerkedett meg. Clotilde, akit az új Grace Kellyként is emlegetnek, vagy kéttucatnyi filmben szerepelt, 1991-ben elnyerte a legjobb női alakításért járó Felix-szobrot „A kis bűnöző” című Jacques Doillon-filmbeli szerepléséért.
2004. május 14-én Frigyes dán trónörökös, II. Margit dán királynő fia Koppenhágában feleségül vette a skóciai származású, Tasmániában született Mary Donaldson ügyvédnőt, akivel a 2000. évi sydneyi olimpiai játékokon ismerkedett meg. A 35 éves trónörökös és a három évvel fiatalabb jogásznő a koppenhágai dómban mondta ki a boldogító igent. A szertartás kezdetén Frigyesnek megeredtek a könnyei. A menyasszonyt skóciai származású édesapja, egy matematikaprofesszor vezette az oltár elé; a menyasszony gyöngyházfehér ruhát és hatméteres uszályt viselt, melyet százéves kézi hímzésű csipke díszített. Menyasszonyi fátylát először Frigyes nagyanyja, Margit svéd koronahercegnő viselte 1905-ben.
A pár a dómtól hintón hajtatott az Amalienborg palotához, amelynek erkélyén csókolták meg egymást először nyilvánosan. Az eseményeket a fővárostól mintegy harminc kilométerre lévő
Frederiksborgban rendezett vacsora zárta, melyre a közel hétszáz meghívott között hivatalos volt az ausztrál főkormányzó és a tasmániai kormányzó, valamint olyan neves személyiségek is, mint Roger Moore angol filmszínész, vagy a francia elnök felesége, Bernadette Chirac.
2004. május 22-én Fülöp herceg, spanyol trónörökös, I. János Károly király fia Madridban feleségül vette Letizia Ortiz Rocasolano televíziós újságírónőt. Az arának korábban volt már egy - csak polgári - házassága egyetemi irodalomprofesszorával. A spanyol trónörökös ország-világ előtt bemutatta menyasszonyát az állami tévében: úgy vélték, a polgári származású ara majd közelebb viszi a királyságot a néphez.
Fülöp herceg tudatta a hivatalos döntést is: "őfelsége, a király elégedett az elhatározással". Letizia Ortiz Rocasolano, a 30 esztendős szép, szőke, magas és elegáns hölgy, a népszerű tévéegyéniség beköltözhetett a királyi palotába. Ez volt az az esküvő, amely katonai védelmet is kapott: a madridi vezetés kérte a NATO-t, hogy a szervezet segítse a spanyol légtér biztosítását Fülöp herceg trónörökös és menyasszonya, Letizia Ortiz Rocasolano esküvője idején, s a szövetség ebbe beleegyezett. Magyar vonatkozás, hogy a trónörökös és felesége 2004. szeptember 8-án Mádl Ferenc köztársasági elnök társaságában avatta fel a budapesti Cervantes Intézetet.
2005. április 9-én Károly brit trónörökös (Windsor Károly Fülöp Artúr György, II. Erzsébet királynő legidősebb fia) és ifjúkori kedvese, Camilla Parker Bowles (Camilla Rosemary Shand) meglehetősen szerény körülmények közepette tartotta meg esküvőjét. Mindketten elváltak, Károly herceg a később tragikus autóbalesetben elhunyt Lady Dianától 1996-ban vált el. Az esküvőt II. János Pál pápa pénteki temetése miatt a tervezettnél egy nappal később, szombat délután tartották a windsori városháza Ascot Room nevű emeleti házasságkötő termében, a nyilvánosság és a tévékamerák kizárásával, harminc vendég jelenlétében. Károly tanúja Vilmos herceg, a trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia, Camilláé pedig saját fia, Tom Parker Bowles volt.
Az egyszerű fehér kosztümöt és hasonló színű kalapot viselő Camilla a windsori városházáról Károlyba karolva, az Ő Királyi Fensége Cornwall hercegnője hivatalos cím viselőjeként lépett ki. Törvény szerint a trónörökös, vagyis a walesi herceg feleségeként járna neki a walesi hercegnői cím, Károly majdani trónra lépése után pedig a királynői rang, de az udvar - tekintettel a Dianát továbbra is bálványozó közvélemény "érzékenységére" - már az esküvő bejelentésének napján közölte, hogy Camilla nem kívánja felvenni e címeket.
2008. május 24-én Joachim dán herceg (Frigyes koronaherceg öccse) feleségül vette a francia születésű, Genfben élő pénzügyi tanácsadó Marie Cavallier-t, a szertartást a dán-német határ közelében rendezték egy templomban. A herceg 2005-ben, tíz évi házasság után vált el hongkongi származású első feleségétől, 160 évre visszamenőleg ez volt az első válás a dán uralkodócsalád történetében.
A nyilvánosság előtt a herceg kissé szűkszavúan tett előzetes nyilatkozatot: egy autókiállításon, arra a kérdésre, hogy szerelmes-e, ezt válaszolta: "Persze, hogy az vagyok". Utána nyomban eltűnt. Házasságkötésüket követően 2009. május 4-én kisfiúnak adott életet Mária hercegnő, a szüléskor jelen volt az apa, Joachim herceg is. A trónöröklési sorban negyedik helyet elfoglaló, 39 éves hercegnek a kisbaba a harmadik gyermeke. Előző házasságából már két fia született.
2009. május 2-án Jean d’ Orléans, Vendome hercege a március 19-i párizsi polgári esküvőt követően egyházi ceremónia keretében is feleségül vette a spanyol-osztrák származású Philomena de Tornost Senlis városka katedrálisában. A herceg apja, Henrik Fülöp az Orleans-i ház feje, Párizs grófja, aki igényt tart a francia trónra.
Az ara ruháját Christian Lacroix tervezte, amit a gyönyörű ruhára nézve le sem lehetne tagadni: gazdag hímzés, egyedi vonalvezetés, mindez nagyon jól állt a karcsú Philoménának, tudhattuk meg az eskuvoclassicról. A hímzés mintáját állítólag Marie Antoinette ágyfüggönyének drapériája ihlette. A ruhát egy kétszáz éves, aranyhímzéses csipkefátyol egészítette ki, amit a türkizszínű tiarával párosítottak: a tiara egyébként a menyasszony családi ékszereinek egyike.
2010. június 19-én Viktória svéd koronahercegnő Stockholmban férjhez ment Daniel Westlinghez, korábbi személyi edzőjéhez. Viktória apja, XVI. Károly Gusztáv király 1976-ban ugyanezen a napon vette el Szilvia királynét, akivel a müncheni olimpián ismerkedett meg. A svéd posta többféle bélyeggel üdvözölte a jegyespárt. Az egyiken a trónörökösnő és vőlegénye királykék háttér előtt mosolyogva ül egy szófán. A másik bélyegen Viktória koronahercegnő egyedül látható, fején a Napóleon korából származó francia diadémmel.
Viktória koronahercegnő az esküvőn a svéd divattervező, Pär Engsheden alkotta krémszínű mennyasszonyi ruhában, ötméteres uszállyal, kezében svédországi nyári virágokból kötött fehér bokrétával, fején diadémmal jelent meg. Ez ugyanaz volt, mint amit 34 évvel ezelőtt, ugyanezen a napon édesanyja, Szilvia királyné XVI. Károly Gusztáv királlyal kötött esküvőjén viselt a stockholmi dómban.
2010. augusztus 25-én Miklós herceg, a trónjától 1974-ben megfosztott II. Konstantin görög király és Annamária volt királyné (II. Margit dán királynő húga) fia a görögországi Szpetsze szigetén feleségül vette a divatszakmában dolgozó, venezuelai születésű svájci Tatiana Blatnikot. A pár egyszerű görögkeleti szertartás keretében mondta ki egymásnak a boldogító igent egy kis templomban, ahova mindössze harminc vendég fért be. Ez volt a monarchia eltörlése óta az első nemesi mennyegző az országban. A selyem menyasszonyi ruhába öltözött Blatnik lovaskocsin, Miklós herceg pedig hagyományos halászhajón érkezett a szertartás helyszínére.
Az eseményen több uralkodócsalád is képviseltette magát. A monarchia intézménye a hatvanas években vált igen népszerűtlenné a görög nép körében, különösen az után, hogy a király támogatta a katonai diktatúrát. Konstantin később belátta hibáját, de akkor már száműzetésbe kényszerült, és nem tudta megmenteni a királyságot, amelyet végül népszavazás útján töröltek el 1974-ben.
Forrás: Hirado.hu