Csütörtökön kezdődik a 42. Magyar Filmszemle, amelyet a korábbi februári időpont helyett az idén néhány hónappal később rendeznek meg. A május 8-ig tartó esemény nyitófilmje Nemes Gyula Negatív magyar filmtörténet című alkotása lesz, a megnyitón Bara Margit Kossuth-díjas színésznő életműdíjat kap. A versenyben 11 játékfilm, 24 dokumentumfilm, 26 kisjátékfilm, 10 tudományos-ismeretterjesztő, 13 tévéfilm és 11 animációs film indul.
Az I. Magyar Játékfilmszemlét 1965. november 10. és 14. között Pécsett tartották. A rendezvények gyakorisága az 1970-es években háromévenkéntire ritkult, majd 1980-tól ismét évente vonultatták fel a honi filmtermést, ez alól csak 1991 jelentett kivételt.Egy ideig felváltva Pécs és Budapest volt a házigazda, a főváros az 1980-as évek közepétől vált végleges helyszínné. A Magyar Játékfilmszemléken, ahogy az elnevezés is sugallja, elsősorban a játékfilmeknek teremtettek bemutatkozási lehetőséget, de már első alkalommal egy dokumentumfilm, Kovács András Nehéz emberek című alkotása is díjat kapott.
Kezdetben csupán a filmgyárban (Mafilm) készített művek mutatkozhattak be, majd a filmszakma strukturális átszerveződése után lehetőséget kaptak a más stúdiókban készült alkotások is, sőt az 1980-as évek végén - szűk nyilvánosság előtt - levetítettek korábban betiltott filmeket is. Az átalakulás az elnevezésben is tükröződött: a versengés hivatalos neve 1989 óta Magyar Filmszemle.
2009-ben létesítettek önálló versenykategóriát a tévéfilmek számára, az idei mustrán pedig először indulnak önálló versenyben az animációs filmek. A 2004-ben alapított Magyar Mozgókép Mestere díjat a szűkebb költségvetés miatt ebben az évben nem osztják ki.
A filmszemle megmérettetést is jelent, bár hat alkalommal díjkiosztás nélkül ért véget. Az értékelést kezdetben társadalmi és szakmai zsűri végezte, s a kettő ítéletei nem mindig estek egybe. Az 1990-es évektől a bíráskodás egységessé vált, a díjakat kategóriánként osztják ki. A szemle legfőbb elismerésként három éve ítélték oda először a legjobb filmnek járó Arany Orsó-díjat.
A mostani Filmszemlén elismerik az idén százéves Morell Mihály kiváló művész képzőművészt vágót is: az idős szakember volt többek közt az Ének a búzamezőkről, a Pacsirta, a Szindbád, A tizedes meg a többiek vagy A nagy generáció című filmek vágója.
Az esemény fő helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház lesz, de további három helyszínen - a Puskin és a Corvin moziban, valamint a Gödör Klubban - is tartanak vetítéseket és rendezvényeket. A mustra keretében immár nyolcadik alkalommal rendezik meg a filmplakát-kiállítást és versenyt, a tavaly bemutatott mozifilmek magyar tervezésű plakátjait a Corvin Budapest Filmpalotában tekinthetik meg az érdeklődők május 5. és 11. között.
Forrás: MTI