Tény, hogy fajunk környezeti hatásainak kérdése megkerülhetetlen téma a jövő tekintetében... Már az is előrelépés, ha gondolkozunk ezen, ha beszélünk róla. De tehetünk ennél többet is?
Bãnicã Ilie a Solar Geoterm ügyvezető igazgatója. Az elmúlt évben alapított vállalkozás geotermális napelemrendszerekkel, napkollektorokkal foglalkozik, melyek előnye, hogy évszaktól függetlenül működnek, a föld - vagy fúrt kutakból nyert víz hőenergiájának hasznosításával.Közép- és hosszútávon nemcsak a környezetet, hanem a befektetést tekintve is előnyösek ezek az innovációk, már csak azért is, mert aki a természet megújuló erőforrásait (víz, szél, napsugárzás, biomassza, stb.) alternatív energiaként tudják hasznosítani, piacvezetője lehet egy most kialakuló iparágnak. Igaz, bár komoly befektetést feltételez,akár 4-5 éven belül is megtérülhet!
A fenntarthatóság kérdéskörében fontos szempont, hogy 2010-től az állam is támogatja ezeket a próbálkozásokat, a Zöld Ház program keretén belül. Ez a pályázat azoknak jelent lehetőséget, akik alternatív energiák felhasználására törekedek. Nekik, róluk szólt a 20. Szentgyörgy Expó, aminek legfőbb célja, hogy felhívja az érdeklődők figyelmét a környezetvédelem lehetőségeire, annak üzleti alapú értékeire.
Bãnicã Ilievel beszélgettem cégükről, a fenntarthatóságot fontosnak tartó vállalkozók lehetőségeiről.
Cégetek Erdélyben, vagy inkább külföldben gondolkodik?
Egyelőre a tevékenységünk Erdélyre korlátozódik, a szükséges alkatrészeket azonban külföldről vásároljuk.
Személyes meggyőződésből, vagy üzleti okokból foglalkoztok a fenntarthatóság problémájával?
Természetesen, személyes meggyőződésből indult ez a vállalkozás. Ezért a gyermekemet is már így nevelem, és a barátaim figyelmét is próbálom felhívni a környezetkímélés lehetőségeire. Vagy, amikor egy lakótelepen dolgozunk, próbáljuk megértetni és elfogadtatni az emberekkel az ezzel kapcsolatos álláspontunkat.
Mennyire meggyőzhetőek az emberek?
Elsősorban, érdeklődőek és hosszú távban gondolkodnak. Talán, mert valamilyen szinten érzik, hogy megéri. Volt olyan kliensünk is, akinek a szülei megpróbáltak házilag gyártani melegvíz – előállító készüléket. Ezek sok esetben mai nap is működnek. Hátrányuk viszont, hogy nem tudnak lépést tartani a technológiával, ezért például csak nyáron használhatóak, az időjáráshoz kötöttek.
Az Unió mennyire jelent előrelépést ilyen téren?
Főleg az előírt követelményekben segít be az Unió. Ezek az előírások főleg azt szabályozzák, hogy ez energiaelőállításnak milyen százalékban, mennyi időn belül kell áttérnie energiatakarékosságra. Ez mindenképp előrelendülés a téren.
Van-e törvényi szabályozás Romániában a fenntarthatóságra?
Persze, vannak szabályok erre. A rendszer beépítésében felhasznált termékek például bizonyos technikai kritériumoknak kell megfeleljenek. Ezen kívül a pályázókra nézve is vannak előírások, ilyen például, hogy legalább egy évig kötelezően kell használniuk a rendszert.
Mindez azonban nem csak a felnőtt társadalom gondja, sőt. Mint tizenéves, úgy gondolom, talán mi, fiatalok tehetünk a legtöbbet a fenntarthatóságért. Rengeteg eszköz van, vagy lesz a kezünkben, amihez nyúlhatunk és amit már előttünk kitaláltak mások.
De, a sok lehetőség mellett még mindig a tenni akarás és a jól informáltság a legfontosabb. Volt, mikor úgy tűnt, hogy illemből, berögzülten beszélünk a környezetvédelemről, ami azért baj, mert csak beszéd, ami önmagában semmit sem old meg. Azonban az Expón a különböző cégek képviselőitől kérdezősködve sokmindent megértettem, többek közt azt is, hogy a fenntarthatóság, a környezetvédelem, a „zöld” jövő mind gyakorlat, egyéni döntések eredménye.