Ma péntek tizenharmadika van. Sokak szerint balszerencsés, mások szerint szerencsés nap.

Péntek 13 eredete
A tizenhármas számot már az ókorban is szerencsétlennek tartották. A tizenkettes szám ugyanis tökéletességet jelent, gondoljunk csak a tizenkét hónapra, a tizenkét apostolra. Ha ehhez hozzáadunk egyet, akkor az megbontja az egységet, harmóniát. A hiedelmek szerint, ha egy asztalnál tizenhárman ülnek, akkor hamarosan meghal valaki. Ennek eredete, hogy az utolsó vacsorán Jézus volt a tizenharmadik apostol. Még a tarott kártya tizenharmadik lapja is a halált ábrázolja.
Ha péntekre esik, az még baljósabb, hiszen ez a nap fogékonyabb a boszorkányok megidézésére, boszorkányságra, mágiára. A babona szerint ilyenkor nem hat az orvosság, nem szabad házasságot kötni, költözni, új állást elfogadni, hosszabb útra indulni. Böjtölésre azonban kiemelten alkalmas.
A péntek rossz híre ahhoz köthető, hogy a keresztény világban több baljós esemény péntekhez, bizonyos értelmezések szerint péntek tizenharamdikához kötődik. Ekkor feszítették keresztre Jézust, ilyenkor volt a paradicsomi bűnbeesés, a templomos rend feloszlatása, de még az özönvíz is. A péntektől való irtózás egy másik gyökere lehet, hogy a XIX. századig ez a nap volt Európában a hóhér napja, ekkor hajtották végre a nyilvános kivégzéseket.
A tizenhármas számot éppen a babonák miatt sokan kerülik. A technikai sportokban nincs 13-as számú autó, motor. Amerikában az épületekben nincs 13. emelet, a kórházakban pedig nincs 13-as szoba. A babonásabbak azon sem lepődnek meg, hogy az Apolló 13-nak a 13 óra 13 perces fellövési kísérlete a 39-es (háromszor 13) indítóállványról meghiúsult. Tatabányán a tizenharmadik aknát nem nevezték a számával, csak Síkvölgyi aknaként emlegették. (A tizenegyedik akna a Vida Jenő akna, a tizenkettedik a Rehling Konrád akna).
Egyéb világszerte elterjedt babonák
A fekete macska
- Kínában az éhínség előhírnökének tekintik
- Észak-Amerikában balszerencsét hoz arra, aki előtt átmegy az úton
- Skóciában jólétet várnak, ha fekete macska bukkan fel a verandán
- Japánban szerencsét jelez, ha keresztezi valaki útját
- Németországban bonyolultabb a helyzet: ha a fekete macska jobbról balra megy át előttünk, az rossz jel, ha azonban balról jobbra, az szerencsét jósol.
- A fekete macska által hozott szerencsétlenséget ha közömbösíteni akarjuk, rögtön lépjünk hátrafelé három lépést.
Ami szerencsét hoz
A négylevelű lóhere
A négylevelű lóhere évszázadok óta a szerencse jelképe, amit egyfelől ritkaságával, másrészről kereszt alakjával (ördögűző) magyaráznak. A papok azt állították róla, bármilyen betegséget meggyógyít. A britek még többet képzelnek e növény hatalmáról: szerintük megtalálóját képessé teszi arra, hogy a dolgok mögé lásson.
A patkó
A patkót világszerte szerencsehozónak tartják, hazánkban vályúba teszik, hogy az állatot megóvja a betegségektől; az algíri muzulmánok ajtófélfájára éppúgy patkót szegeznek, mint az angol vitorlások árbocára. Különösen nagy hatása van az olyan vas patkónak, amit nem vesznek, hanem találnak.
Eredete lehet, hogy régen a ló varázserejű, bajtól óvó állat volt; nagy szükségben lovat áldoztak, a házak ormára, kapuk fölé lófejet, lókoponyát szegeztek. A lóáldozatokat helyettesítette később a lópatkó.
Még az sem mindegy, hogy melyik nap tüsszentünk
Hétfőn:
A tervei sikerülnek, a gondokat elfújja a szél, és baráti segítségre is számíthat.
Kedden:
Peches időszak következik, nehezen érteti meg magát másokkal.
Szerdán:
Jó hírt kap, remek üzletet köt, levizsgázik.
Csütörtökön:
Álmai beteljesülnek, illetve fél kézzel is elbánik az ellenfeleivel.
Pénteken:
A tervezett randi sikeres lesz, és a szerencsejátékban is nyeremény vár magára.
Szombaton:
Csalás, hazugság veszi körül, vagy valaki visszaél a bizalmával, partnerére valaki szemet vet.
Vasárnap:
Pénz áll a házhoz, más különleges élmények várnak önre, és a tanulásban is jó eredményekre számíthat.
A kéményseprő
Régen a családi tűzhely nemcsak a meleget és a főtt ételt, hanem magát az életet is jelentette. A tűz azonban nemcsak a legjobb barát, hanem a legveszedelmesebb ellenség is. A fából épült vagy gerendavázas, náddal, zsúppal fedett házak könnyen leégtek. Ezért az az ember, aki a kéményt rendben tartja, a tűztől óv.
Volt azonban a tűzhelynek egy ősi, mitikus jelentősége is. A római hiedelem ide helyezi a család géniuszát (védő szellemét). A sztyeppei népek úgy tudják, hogy a sámán elrévülésében a sátor füstnyílásán át közlekedik a szellemekkel. Nyugat-Európában Karácsony apó, a Mikulás a kéményen át érkezik. A kéménnyel, tűzhellyel kapcsolatban álló kéményseprőre is ragadt valami a jótékony szellemek nimbuszából.
Forrás: kemma.hu