2007-ben a medveállatka nevű mikroszkopikus méretű állat űrutazáson vett részt. Az állatot nem várták ideális körülmények, fagypont alatti hőmérséklet, napszél, és oxigén mentes környezet várta.
Hétfőn egy kis állat újra az űrbe indult, a NASA űrsikló, az Endeavour fedélzetén.
A küldetés célja, hogy segítsen a kutatóknak megérteni, hogyan képes túlélni a szélsőséges körülményeket a világ legszívósabb állatának kikiáltott lény. A medveállatka nem utazik egyedül, több más mikroszkopikus méretű élőlény is csatlakozott a túrához.
A Biokis Projektet az Olasz Űrügynökség finanszírozza. Hét kísérletet végeznek, melyek során azt vizsgálják, hogyan befolyásolja az űrrepülés az élőlényeket molekuláris szinten.
A csapat a molekuláris biológiát használva vizsgálja, hogy milyen genetikai információváltozás zajlik az állatokban, és hogyan tudnak a sejtek alkalmazkodni az extrém körülményekhez, mint a kiszáradás, a kozmikus sugárzás okozta károsodások, és a légüres tér hatásai.
Az egyik ilyen kísérletben, mely a Tardkiss nevet kapta, azt nézik meg, hogy a medveállatka kolóniák milyen erős sugárzást kapnak az utazás különféle pontjain. A kísérlet megmutathatja, hogy mennyi az a dózis, amely már hatással van a sejtek működésére.
A kísérlet különös jelentőséggel bír a 2007-es Európai Űrügynökség (ESA) Foton-M3 missziója után, mely során amelynek során felfedezték az állatok extra túlélőképességét.
Tardigrades, vagy más néven medveállatka zömök állat, és olyan járás jellemzi mint a medvéket, de ennek ellenére nem sok közük van hozzájuk, hiszen mindössze 1 milliméteresek. Megtalálhatóak a tengerben, az édesvizekben és a szárazföldön is. Genetikai kísérletek kimutatták, hogy eredetileg édesvízben éltek, és csak később alkalmazkodtak a szárazföldi életmódhoz.
Tardigrades kiérdemelte a "legszívósabb állat a földön" címkét, mivel képes rá, hogy leállítsa az összes, alapvető biológiai folyamatait, ha a feltételek nem megfelelőek az életben maradáshoz, és így hónapokig, sőt évekig is tetszhalott állapotba kerülnek.
Roberto Guidetti, a Modenai Egyetem professzora szerint az, hogy az állatok kibírják a fagyasztást és a kiszáradást, megmutathatja, hogyan képesek életben maradni az űrben is.
A Tardigrades mindenhol megtalálható, az Antarktiszon, a magas hegyeken át a sivatagokig. Azonban minden esetben szükségük van egy vékony réteg vízre, hogy a szükséges élettevékenységeiket el tudják végezni.
A kis állatok segíthetnek abban, hogy más élőlények is életben tudjanak maradni akár extrém körülmények közt is.
Forrás: BBC