A Polis Kiadó gondozásában újonnan megjelent Bánffy-trilógia – Megszámláltattál, És hijjával találtattál, Darabokra szaggattatol..
A Polis Kiadó gondozásában újonnan megjelent Bánffy-trilógia – Megszámláltattál, És hijjával találtattál, Darabokra szaggattatol – bemutatója ismét lehetőséget teremtett a szerző életéről folytatott tartalmas beszélgetésre: a Magyar Köztársaság Kolozsvári Főkonzulátusán kedden délután tartott rendezvényen Benkő Samu akadémikus, Kötő József színháztörténész és Murádin Jenő művészettörténész előadását hallgathatták meg az érdeklődők, Dávid Gyula, a kiadó igazgatója pedig a színvonalas munka kiadásának előzményeiről szólt néhány szót. Kiemelte: egy kolozsvári székhelyű építkezési cég is hozzájárult az Erdélyi történet kiadásához.A házigazda Szilágyi Mátyás főkonzul köszöntője után Benkő Samu egy 1942-es emlékét elevenítette fel: különös jelenségre lett figyelmes a Farkas utcai református templomban október 31-én, a reformáció emlékünnepén. " A mellettem ülő szucsági osztálytársam meglökött, és azt mondta: jön a főgondnok. Amikor fölnéztem, különleges színképet láttam: az ablakokon beszűrődő fény a szivárvány valamennyi színét megjelenítette egy fekete kabáton. Az arcra nem emlékszem, s csak később tudtam meg, hogy a főgondnok tulajdonképpen Bánffy Miklós " emlékezett vissza az akadémikus. Mint mondta, Kolozsvár jeles személyiségeinek munkásságát barátai révén ismerte meg; így volt ez Bánffy Miklóssal, az íróval, a képzőművésszel, a gazdával, a politikussal, a kiváló sakkozóval és a borásszal is.
A gróf egyike volt a borok nagy mestereinek, sőt a pálinkának és a likőrnek is; Benkő Samu például Kós Károlytól tudta meg, hogy Bánffy vadnarancsot termesztett a télikertjében, hogy annak terméséből különleges narancslikőrt állítson elő.
Folyt.>>
Forrás: OS