A Nemzeti Színház igazgatója ma délelőtti sajtótájékoztatóján kendőzetlenül beszélt a színház anyagi problémáiról és a jövőben várható nehézségekről, amikkel meg kell küzdeni.
„Ahhoz, hogy a Nemzeti továbbra is színház tudjon maradni, vissza kell venni a költségekből”- mondta az igazgató.
Szerencsére a közönség vajmi keveset érzékel a színházon belül történt
változásokról. Büszkék lehetnek a 93 százalékos látogatottságra, a bérletek eladási száma is növekedett. Egyértelmű, hogy a nézők kíváncsiak a Nemzetire. A 398 megtartott előadásból 346 saját darab volt, és sor került 52 vendégjátékra is. Ez körülbelül 120 ezres látogatottságot eredményezett.
Ennek ellenére a szerződésben szereplő 1.7 milliárdos állami támogatásból a színház idén összesen 1.1 milliárdot kapott - a 600 milliós deficit érezhető. A színház a továbbikban nem tudja fenntartani a Zikkuratot, le kell mondani az állandó karbantartási ügyeletről, és a havonta megjelenő programfüzetek kiadásáról.
Alföldi mégis kiáll amellett, hogy minden nehézség ellenére megtartják a bemutatókat. A februárra ígért projektekből és előadásokból (cikkünk itt olvasható) csupán egyről mondott le a színház.
Az sötét anyagi helyzet ellenére az igazgató kifejezte azon örömét, hogy a művészi munka remekül zajlik. Számos vendégjátéknak ad és adott otthont a Nemzeti Színház a 2010-2011-es évadban, és több külföldre eljutott saját darabról számolhatnak be. Belföldön a Pécsi Országos Színházi Találkozóra a Nemzeti Színház három előadását hívták meg.
Alföldi kitért a színház egyik legfontosabb projektjére, a 90 decibel programra is, amely a halláskárosultak „akadálymentesített” színházlátogatását teszi lehetővé. Március 9-én került sor az első ilyen előadásra. A Pánik című darabban jeltolmács működött közre. A színház a jövőben minél több ilyen előadással készül, jelenleg a Berzsián és Didekit lehet ilyen formában megtekinteni.
A színház kedvezmények terén is újít. Mivel a statisztikai adatok szerint - ami egyébként az előadásokon is érződik - a Nemzeti „kulthellyé” vált a fiatalok körében, ezért új diákbérletet vezetnek be, amellyel a diákok 3000 ezer forintért 3 előadáson vehetnek részt. A bérlet három nagyszínpados előadást tartalmaz: Csehov: Három nővér, Madách: Ember tragédiája és Shakespeare: Hamlet. Ez „két Alföldi és egy Serban 3000 forintért”- összegezte az igazgató.
A színház számos díjat is magénak tudhat: Baskó Péter Kossuth-díjat kapott, Molnár Piroska lett a Nemzet Színésze, Tompos Kátya pedig megkapta a Junior Prima kitüntetést. Mellettük Alföldit, Törőcsik Marit, Rába Rolandot és László Zsoltot is díjakkal honorálták.
Alföldi ezekkel a szavakkal zárta mondandóját: „Minden, ami jó volt, marad úgy ahogy volt, és reméljük, hogy ami rossz... majd idővel megváltozik.”