A 2002-ben elhunyt Orbán Ottó költőre, íróra, műfordítóra emlékeznek kedd este a Petőfi Irodalmi Múzeumban abból az alkalomból, hogy a Kossuth-díjas alkotó a napokban ünnepelte volna 75. születésnapját.
Az esten több fiatal költő - Szabó T. Anna, Tolvaj Zoltán, Oravecz Péter -, valamint a középgenerációhoz tartozó Kántor Péter beszélget Lator László költővel, irodalomtörténésszel."Azokkal beszélgetek, akik kötődtek hozzá. Mesélnek a kapcsolatukról, ami Orbán Ottóhoz fűzte őket és egy-egy vers is előkerül majd" - mondta Lator László, hozzátéve: a rendezvényen Sebő Ferenc zenész játszik vélhetően a költő gyerekverseiből, Szikszai Rémusz színművész pedig szavalni fog.
Lator László elmondta: Orbán Ottóról életében és halála utána sokat beszéltek, ám "mostanában mintha elfelejtették volna". Az irodalomtörténész szerint a felejtés sajnos "általános tünete az irodalmi közéletnek", ugyanez történik Jékely Zoltán vagy éppen Weöres Sándor életművével is. "Ez a mai kor sajátossága, noha a mi nemzedékünk nem felejtette el a Nyugat első vagy a második nemzedékét" - fogalmazott Lator László, majd kiemelte, szerencsére több olyan fiatal költőt is ismer, akinek fontos az elődök életműve.
Egy cérnaszálon függ az életed.
Számold csak össze, hányféleképp, hányféle veszély
Mondhatja ki ránk a halálos ítéletet;
Túl sok ahhoz, hogy mindegyiktől félj.
Életben tart fiatalságunk maradék könnyelműsége,
E vizet árasztó és füvet sarjasztó erő.
Egy hazárd játékos beül az öreg kártyások körébe;
Tizennyolcra lapot kér = és ő a nyerő!
"A posztmoderneknek nem volt elég posztmodern, az avantgárdoknak pedig nem volt elég avantgárd" - fogalmazott Lator László. "Egy tigris bajszát cibálta" - idézte Orbán egyik mondatát, majd magyarázatképp kifejtette: a költő előszeretettel sértegette verseiben az irodalmi közízlést, közéletet.
"Ha verseinek belső lényegét szeretném jellemezni, azt mondanám egzisztencialista lírát művelt" - magyarázta az irodalomtörténész, aki szerint a költő főleg saját sorsát, szenvedését írta meg verseiben. Gyakori témája volt a második világháborúban szerzett emlékei vagy azok az évek, amelyeket félárvaként töltött a Sztehlo Gábor vezette intézetben. "Sajnos fiatalon súlyos beteg lett. A költészetet így neki arra is kellett, hogy elutasítsa, kisöpörje magából a fájdalmat, szenvedést" - tette hozzá.
1989-től a Magyar PEN Club alelnöke, 1993-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja volt. Főleg angol és spanyol költőket fordított. Művészetéért 1973-ban és 1985-ben József Attila-, 1974-ben Graves-díjat kapott, 1986-ban Déry Tibor-jutalomban részesült, 1987-ben a Radnóti Miklós-díjat, 1990-ben a Weöres Sándor-díjat nyerte el. 1992-ben kimagasló költészeti tevékenysége elismeréseként Kossuth-díjat kapott, 1997-ben pedig több évtizedes alkotói tevékenységéért a MAOE (Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete), valamint a Soros Alapítvány Életműdíjában részesült. Orbán Ottó 2002. május 26-án hunyt el.
Forrás: MTI