Több mint százéves brit filmtekercsek kerülnek az UNESCO Világemlékezet programjának listájára.
A nyolcszáz tekercs egy használaton kívül álló bolt pincéjében pihent a lancashire-i Blackburnben. Peter Worden történész 2002-ben bukkant rá az értékes leletre. A filmek a Brit Filmintézetbe kerültek, ahol restaurálták a szakértők által "az utóbbi idők legizgalmasabb filmes felfedezésének" tartott gyűjteményt.
A helyreállított filmszalagok anyagáról a BBC 2005-ben készített háromrészes dokumentumfilmet. A szalagok számos izgalmas pillanatot megörökítettek, maga Viktória királynő is feltűnik, amint kitüntet egy katonát, egy 1902-ben született felvételen pedig a Manchester United játszik.
A Mitchell-Kenyon filmtekercsek az ugyancsak a Brit Filmintézetben elhelyezett GPO Film Archives anyagával együtt kerülnek be az UNESCO Világemlékezet listájának brit dokumentumai közé.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 1997-ben hirdette meg a Világemlékezet programot azzal a céllal, hogy regisztrálja és megőrizze a világ szellemi örökségét, a világ emlékezetét, amely hűen tükrözi a nyelvek, népek és kultúrák sokszínűségét. A program keretében kiválasztják a világ archívumainak és könyvtárainak értékes gyűjteményeit, és egy listán regisztrálják azokat, hogy felhívják rájuk a figyelmet.
A listán szerepel többek között a Magyar Tudományos Akadémia Kőrösi Csoma Sándor-archívuma és Bolyai János Appendix című műve is.
A Világemlékezet-listára való felvételért idén Nagy-Britanniában összesen húsz gyűjtemény pályázott könyvtárakból, archívumokból és múzeumokból. Ezek között szerepelt a Filmintézet két anyaga: a Michell-Kenyon-gyűjtemény és a GPO Film Archives, amely 1933. és 1940. között készült ugyancsak kiemelkedő jelentőségű filmfelvételeket tartalmaz.
Ezek a filmek az Egyesült Királyság kivételes, de kevésbé ismert dokumentumai közé taroznak. Ám az UNESCO Memory of the World programjának részeként olyan rangot kapnak, aminek folytán remélhetően felfigyel majd rájuk a világ - értékelte a lépés jelentőségét David Dawson, a Világemlékezet brit bizottságának elnöke.
Forrás: MTI