Több mint hatvan epizódból álló bűnmegelőzési médiatárat hozták létre Szegeden; a kisfilmek és spotok arra hívják fel a nézők figyelmét, miként kerülhetik el, hogy bűncselekmények áldozataivá, netán elkövetőivé váljanak – közölte Sövényházy Edit rendőr őrnagy csütörtökön a kezdeményezést bemutató konferencia előtt az MTI-vel.
A szervezők szerint Európa legnagyobb ilyen jellegű gyűjteménye jött létre Szegeden. A hatvankét kisfilm és spot több mint fele az óvodásokhoz és a diákokhoz szól: készült epizód az iskolai lopásokról, a kerékpáros közlekedésről, és van olyan rész is, amely azt mutatja be, mit kell tennie a gyereknek, ha egyedül van otthon, és ismeretlen látogató érkezik – mondta a forgatókönyveket író, pedagógus végzettségű szakember.A mindennapi helyzeteket feldolgozó filmek között akadnak a lakás- vagy a hétvégiház-betörések elkerülésében segítő epizódok, és több rész is foglalkozik olyan, főként idős emberek sérelmére elkövetett bűncselekményekkel, amelyekben különböző trükkökkel terelik el az áldozatok figyelmét.
A Prevenciós médiatár első, 2003-ban készült része a gépkocsi-feltörésekről szól. Évente általában öt-hat epizódot forgatnak le, az egyik utolsó, az Álláshirdetés? című rész témája például a gyermekprostitúció – tudatta az őrnagy.
A kisfilmeket leginkább az oktatásban használják, osztályfőnöki órákon vagy más iskolai foglalkozásokon mutatják be, de rendszeresen sugározzák helyi és országos televíziók, és láthatók tömegközlekedési eszközökön, várótermekben is – mondta Sövényházy Edit.
A médiatár két - Haverok, buli… és a Krízis című - epizódja nemrégiben díjat nyert az európai uniós soros elnökséghez kapcsolódó Európai bűnmegelőzési filmszemlén.
A sorozat bővítését a kezdeményezéshez tagként csatlakozó szervezetek – önkormányzatok, rendőrkapitányságok, polgárőr egységek, iskolák – finanszírozzák; egy-egy általuk megadott témában készülő film forgatási költségeit állják, cserébe megkapva a teljes gyűjtemény felhasználói jogát.
Forrás: MTI