Turczi István költő-műfordítót, a Magyar Írószövetség, a Szépírók Társasága és a fiatal írókat tömörítő JAK közös jelöltjét május 27-én, a brüsszeli székhelyű európai írószakmai csúcsszervezet Turkuban tartott éves közgyűlésén beválasztották az Európai Írók Tanácsa héttagú elnökségébe.
Az Európai Írók Tanácsa az Európai Unió támogatásából működik, feladata sok egyéb közt véleményezni, megvitatni az európai irodalmat, irodalmi életet érintő kérdéseket. A tagok emellett képviselik az őket delegáló írószervezetek érdekeit.
Turczi István az MTI-nek elmondta: az elnökség tagjaként célja, hogy az Európában amúgy is jó hírű magyar irodalom bemutatkozási lehetőségei bővüljenek. Hozzátette, hogy a következő három év során számos fontos kérdésben kell majd kialakítaniuk az álláspontjukat. Példaként a digitalizáció által felvetődő szerzői jogi kérdéseket említette. Mint fogalmazott, elnökségi tagként el akarja érni, hogy az európai írókongresszus által szervezett Mare Nostrum konferencia következő helyszíne Magyarország legyen.
Turczi István 1957-ben született Tatán. 1983 és 1988 között a Művelődési Minisztériumban dolgozott, később rádiós és televíziós irodalmi műsorokat szerkesztett. 1995-ben alapította meg a Parnasszus című költészeti folyóiratot és könyvkiadót. Számos könyve jelent meg, 2006-ben József Attila-díjat, 2010-ben a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díjat kapott. Legújabb kötete a Könyvhétre jelenik meg A változás memóriája címmel a Palatinus Kiadónál. A kötet ötven úgynevezett "prózai verset" tartalmaz. Szintén a Könyvhétre jelenik meg új műfordítása, a Jimmie Blacksmith éneke, amelyet az ausztrál Thomas Keneallynek, a Schindler listája írójának 1972-ben született regényéből készített.
Forrás: MTI