Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
A Kosztolányi-szoborért

A Kosztolányi-szoborért

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 06. 06.
Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert
2025-06-04 08:12:41

Június 23-29. között igazi zenei csemegék kerülnek színpadra: különböző stílusok, zenei gyökerek és

Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
2025-06-02 06:30:00

Rendhagyó koncertek, népszerű előadók, interaktív előadások, cirkuszi forgatag, zsonglőrök, cserkészek

Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben
2025-05-31 06:00:00

Június 8–9-én, vasárnap és hétfőn, immár 14. alkalommal rendezi meg a szentendrei Szabadtéri Néprajzi

Új regény segít megérteni a szülői elidegenítést
2025-05-30 19:00:00

Az Elvágyódás folytatásaként jelent meg Wagner Brigitta új regénye, az Elidegenítés. A kötet

további bejegyzések a szerzőtől »

A Kosztolányi-mellszobor továbbra is annak a szabadkai gimnáziumnak az épülete előtt marad, amelyben egykoron a neves író, költő édesapja volt az igazgató, ahol a család lakott, és ahol Kosztolányi tanult. Az egész alakos Kosztolányi-szobrot nem sokkal távolabb, a jelenleg alig néhány autó számára parkolót jelentő körforgalom közepén állítják majd fel. A Magyar Nemzeti Tanács ennek kapcsán az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz.

A Svetozar Markoviæ Gimnázium előtti parkban lévő Kosztolányi-mellszobor, amelyet a művész születésének századik évfordulóján avattak fel, méltó helyen őrzi az irodalmár emlékét.

Semmiképpen sem képzelhető el az Almási-mellszobor eltávolítása, akkor sem, ha erről korábban – félreértések okán vagy egyesek politikai túlbuzgóságából – a szoborállítási bizottság részéről döntés született – ebben egyezett meg Lovas Ildikó, a Magyar Nemzeti Tanács művelődési tanácsosa és Pfeiffer Márta, az Aracs Társadalmi Szervezet alelnöke.

A találkozó célja nem a korábbi félreértések tisztázása volt, hanem egy új fejezet nyitása, egy olyan közösen alakítható fejezeté, amelynek eredményeképpen Kosztolányi Dezső egész alakos szobrot kap a szülővárosában.


Kosztolányi vidéki városát, a ,,boros, bús, lomha Bácska” Szabadkáját nemcsak az teszi, teheti provinciálissá – a vidékiesség minden kisebbségi kultúra legnagyobb ellensége –, hogy arról vitatkozik a magyar közönség, ki tiszteli jobban az írót, és még csak az sem, hogy arról elmélkedik, hány szobrot érdemel egy alkotó, hanem az teszi, teheti vidékivé és bezárkózóvá, ha nem ismerjük fel azt a Kosztolányi szellemiségét és művészetét, de az egész életét is meghatározó szilajságot, meg nem alkuvást, dacosságot és bátorságot, amivel bevágta maga mögött a vidéki – ám nagyszerű – gimnázium ajtaját, ahelyett, hogy belenyugodott volna a középszerűség uralmába.

Ennek a Kosztolányinak kívánjuk az egész alakos szobrát felállítani ott, ahová a kezdeményezés pillanatában, 2009 szeptemberében, születésének 125. évfordulójára készülve képzeltük, és ahová a tervek is elkészültek – a jelenleg alig néhány autó számára parkolót jelentő körforgalom közepén.

Azt kívánjuk elérni, hogy Kosztolányi szobra ne politikai acsarkodás, vidékies huzakodás tárgya legyen, hanem összefogásunk példája, a magyar és az európai irodalom és kultúra tisztelete. Ennek elérése céljából közadakozásra hívjuk fel a polgárokat.

Szándékunk szerint a mintegy hárommillió dinárba kerülő szobrot akkor készítettjük el, amikor összefogásunk, a közadakozás és az egyéb anyagi források eredményeképpen ennek megteremtődnek a feltételei – áll az MNT közleményében.

A Kosztolányi-szoborra szánt támogatást a következő bankszámlaszámra várják:

AIK BANK

105-90057-03

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Erdély Szobrászat Szoborpark Emlékmű

Ajánlott bejegyzések:

  • Erdélyi Táncházzenészek Találkozója Borospatakán Erdélyi Táncházzenészek Találkozója Borospatakán
  • Kelemen Lászlót Kossuth-díjjal ismerték el Kelemen Lászlót Kossuth-díjjal ismerték el
  • Őshonosok a hazában Őshonosok a hazában
  • Pénteken indul a Héttorony Fesztivál! Pénteken indul a Héttorony Fesztivál!
  • Erdélyi Mesterségek Ünnepe a hétvégén Marosvásárhelyen Erdélyi Mesterségek Ünnepe a hétvégén Marosvásárhelyen

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr577925528

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard