Hárommilliárd felvételt készített a Földről ötéves "pályafutása" során a Calipso francia-amerikai műhold, az összegyűjtött adatok tízezerötszáz DVD-t, vagy hetvenötezer CD-t töltenének meg.
A 223 millió dolláros (40,78 milliárd forint) összköltségű Calipso (Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observations) az A-Train nemzetközi űrkutatási program része, amelynek keretében hat különféle műholddal vizsgálják egyszerre a Föld légkörét – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.A 2006 áprilisában pályára juttatott műhold eddig 1,2 millió kilométert tett meg bolygónk körül keringve. Feladata az úgynevezett függőleges légköri profilok mérése 30 méteres felbontással, az aeroszolokat és felhőket figyeli a nap 24 órájában. Legfontosabb műszere a radarhoz hasonlatos elven működő lidar (Light Detection and Ranging), amely polarizált lézernyalábokat bocsát ki, s a visszavert fény alapján következtet a felhőzet tulajdonságaira.
Mint Chip Trepte, a Calipso-projekt kutatója kiemelte, a műhold azt figyeli, hogy a felhőzet és a légkörben lévő aeroszolok miként befolyásolják bolygónkon a felmelegedési és lehűlési “mintázatokat”.
Ismertetése szerint a lidar 20 lézerimpulzust bocsát ki másodpercenként. Az impulzusok mindegyike csupán a másodperc húszmilliomod részéig tart, azaz a lézer eddig összességében egy percig működött.
“A Calipso igen értékes adatokkal szolgál az éghajlatról, az időjárásról és a levegő minőségéről. A műholdnak köszönhetően immár tudjuk, hol találhatók a légkör szennyezett rétegei és ezek hogyan vándorolnak bolygónk körül. Öt éve még nem rendelkeztünk ilyen ismeretekkel” – fogalmazott Chip Trepte.
Forrás: MTI