Az elmúlt napokban többen is látni véltek egy aranysakált, vagy más néven nádi farkast Egerben.
Még pénteken az egyik egri óvoda udvarán jelent meg egy aranysakál, amit az emberek elzavartak. Szombaton a Kertész úton látták felbukkanni a vadat - hívta fel a HEOL-t M. István. Mint mondta, először azt hitték, hogy róka tévedt a városba, de a második "találkozás" után bizton állíthatja, hogy aranysakálról van szó.Aranysakál, más néven nádi farkas, de ez utóbbi elnevezés talán még inkább fölös aggodalmat keltene. A Toldiban olvasható toportyánféreg elnevezés ugyancsak ezt az állatot takarja.
A Bükki Nemzeti Park igazgatóságának ügyeletén érdeklődésünkre elmondták: a vadon élő állat városi felbukkanásáról hozzájuk nem érkezett belejentés. Az ügyeletes továbbirányított Gombkötő Péterhez, aki a Bükki Nemzeti Park gerincesekkel foglalkozó zoológiai referense.
A szakember szerint hitelt érdemlően akkor lehetne bebizonyítani, hogy valóban aranysakál tévedt be a városba, ha megvizsgálnák a lábnyomait. Utoljára két éve volt hasonló bejelentésük, de akkor sem sikerült teljes bizonyossággal meggyőződni az állat "kilétéről."
Az aranysakál a rókánál valamivel nagyobb testű, főképp rágcsálókkal táplálkozó ragadozó. A Wikipédia szócikke szerint Magyarországon őshonos, s bár 1989-ben a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján még mint Magyarországon kihalt faj szerepelt, 1990-től újra megjelent hazánkban, s azóta délnyugat felől egyre északabbi, északkeletebbi területeken is megfigyelték már.
Gombkötő Péter hangsúlyozta: az aranysakál - borzongató neve ellenére - az emberre semmiféle veszélyt nem jelent.
Forrás: heol.hu