A kiadók közül sokan szeretnék, hogy egy évben több hasonló rendezvény kerüljön megrendezésre, akár már ősszel.
– Honnan jött a rendezvény ötlete? Milyen közreműködésekkel jött létre?Bennünket H. Szabó Gyula keresett meg, a Kriterion Könyvkiadó igazgatója azzal a felkéréssel, hogy társszervezői lennénk-e egy ilyen kulturális rendezvénynek. Magyarországon a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete már évek óta hagyományosan megrendezi az ünnepi könyvhetet, és szeretnék, hogy ez a rendezvény átjöjjön Erdélybe is. Mivel erre már sor került ezelőtt hetven évvel, úgy gondoltuk, hogy még inkább érdemes lenne visszahozni a rendezvényt Kolozsvárra. Mi nyitottak voltunk mindenképpen, így kezdtünk közösen dolgozni a programokon, a szervezésen.
– Milyen szempontok szerint állt össze a program?
A rendezvényt 4 naposra terveztük – csütörtök délutántól vasárnap délig – az első szempont pedig az volt, hogy a lehető legtöbb embert megszólítsuk, ezért a lehető legszínesebb és legváltozatosabb programot próbáltuk összeállítani, úgy zenei szinten, mint tánc és színház szintjén. Volt néptánc, reneszánsz és barokk tánc, a gyerekeket próbáltuk megszólítani délelőtti programokkal, fellépőket hívtunk, este koncerteket szerveztünk a fiataloknak, próbáltuk az idősebbeket is megszólítani: operettslágerek, musical- összeállításokkal, jazz zenével. Amennyire tudtuk színessé tettük a palettát.
– Miért kaptak kiemelt szerepet a gyerekek?
Mindenképpen fontosnak tartottuk, hogy a gyerekeket is foglalkoztassuk. Ha már a szülők eljönnek a rendezvényre, akkor az a legfontosabb, hogy el tudjanak tölteni egy fél órát nyugodtan a könyvek világában. Elsősorban gyerekes szülők azok, akik könyveket olvasnak, a családok. Fontos volt az, hogy el tudjanak jönni egy ilyen rendezvényre, ki tudjanak kapcsolódni és a gyerekek is ott legyenek, tudják a szülők, hogy jó helyen vannak. Nyugodtan otthagyhatták a gyerekeket velünk, mi foglalkoztunk velük. Játszodtunk, különböző kézműves tevékenységekkel vártuk őket: pénteken a Bóbita Játszóház költözött le hozzánk az Életfa Családsegítő Egyesület szervezésében, vasárnap pedig a Vasárnapi Iskola, ezen kívül délelőttönként zenés produkciók voltak a színpadon számukra. Bohóckat hívtunk, gólyalábasokat, hogy a tér hangulatát is barátságosabbá tegyük és a gyerekek mellett a járókelőket is bevonjuk ebbe a vásári hangulatba.
– Milyen eredménnyel zárult a könyvadományozási akció?
A könyvgyűjtés a mi ötletünk volt, úgy gondoltuk, ha már megrendezésre kerül egy ilyen jellegű kulturális rendezvény, akkor adhatunk ennek egy olyan vonulatot is, amivel másokon is segíthetünk. Ha már könyvhét, hát könyveket gyűjtöttünk a szórvány magyar iskoláknak. Nagyon jól fogadták az érdeklődők, nem csak szóban, hanem könyvadományokban is, több mint száz kötetet sikerült összegyűjtenünk. Mivel első alkalommal találkozhattak az érdeklődők ilyen jellegű akcióval, úgy gondoljuk, hogy ez mindenképp pozitív eredménynek számít. Reméljük ezt folytatni is tudjuk a jövőben.
– Milyen volt a rendezvény fogadtatása? Mekkora volt az érdeklődés?
Mivel széles volt a paletta úgy a könyvek szintjén, mint a színpadi és egyéb más programok szintjén, megoszlott a közönség. Nem csak a Mátyás-ház előtti téren zajlottak az események, hanem több színtéren. A Klausen, Bulgakov kávéház, a Kolozsvár Társaság és a Sapientia Óvári terme is helyszíneink voltak. Könyvbemutatókra, humor-estre és borkóstolóra is sor került, táncházat is tartottunk a Tranzit házban. Próbáltunk minden szinten szórakozási és időtöltési lehetőségeket biztosítani az érdeklődőknek.
Úgy gondoljuk, hogy mivel hetven év után került újra megrendezésre, nagyon jó volt ennek a fogadása. Mindenki meg volt elégedve, úgy a kiadók, mint a résztvevők visszajelzései pozitívak voltak. A kiadók közül sokan szeretnék, hogy egy évben több hasonló rendezvény kerüljön megrendezésre, akár már ősszel.
– Folytatás? A jövőben kitudna-e lépni esetleg a rendezvény Kolozsvárról?
Mindenképpen meg szeretnénk szervezni jövőre is, mi ebben partnerek vagyunk. Ez egy olyan rendezvény, amelyet folytatni kell. Az idén a magyarországi rendezvénnyel egyidőben rendeztük meg, fontosnak tartottuk, hogy ez egyszerre történjen meg, legyen fesztivál jellege, több városban ugyanabban az időpontban történjen. Ami még a két rendezvényt összeköti, hogy a külföldi kiadók is eljöttek hozzánk, az erdélyi kiadók mellett magyarországi kiadók is képviselték magukat a Kolozsvári Könyvhéten. Képviselőket nem tudtak mindannyian küldeni a Magyarországi rendezvény miatt, de küldtek könyveket, a többit mi biztosítottuk számukra, így itt is jelen tudtak lenni. Hosszú távon gondolkodunk ebben a könyvünnepben, és Erdély más városaiba is el szeretnék vinni.