Budapestre érkezett Karl Jenkins híres kortárs brit zeneszerző, hogy bemutassa legújabb művét, amit Arany balladája alapján írt.
Hazánkba érkezett délután Karl Jenkins, az egyik leghíresebb kortárs zeneszerző, hogy két nappal a bemutató előtt bemutassa Magyarországon legújabb művét, A walesi bárdokat.A walesi származású, brit művész Arany János balladájának alapján írt 47 perces kantátát, amelyet neves hazai és külföldi muzsikusok adnak majd elő. Köztük a MÁV szimfonikusok. Vezetőjük azt mondja: Arany klasszikusa nagy hatással volt az angolokra.
A walesi bárdokat Arany 1857-ben írta, amikor Ferenc József császár Magyarországra látogatott. Az ország még élénken emlékezett a szabadságharc leverése utáni megtorlásokra. Arany Jánost felkérték, hogy dicsőítő verset írjon az uralkodóhoz. A költő a walesi bárdokról írt, hogy elkerülje a cenzúrát, de valójában Magyarország tragédiájáról beszélt.
Jenkins azt mondja, művét a magyar és walesi történelemben lévő hasonlóság ihlette, hiszen mindkét nép sokszor és sokáig élt idegen elnyomás alatt.
„Ez nem olyan nehéz zene, mint amit sok kortárs klasszikus műtől megszokhattunk. Kifejezetten dallamos, azt hiszem, az emberek élvezni fogják. Követi a történetet: a király megérkezik, a bárdok énekelnek, majd megölik őket. Tele van drámával, mégis csupa melódia” – mesélte művéről Karl Jenkins.
Forrás: Hirado.hu