Nagyszabású, reprezentatív kiállításon mutatkozik be a magyar kortárs képzőművészet Pekingben. A 33 alkotó 303 művét felvonultató tárlatot Szőcs Géza nyitotta meg hétfőn a kínai fővárosban.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) kultúráért felelős államtitkára precedens nélkülinek nevezte azt a bemutatkozási lehetőséget, amelyet Kína biztosított a kortárs magyar művészek számára Pekingben.A Kínai Szépművészeti Múzeumban két emeletet elfoglaló monstre kiállítást a NEFMI és a kínai kulturális tárca közötti csereprogram keretében rendezték. "A segítség, amit ehhez kaptunk, megfizethetetlen" - jegyezte meg Szőcs Géza a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón, ahol elhangzott az is, hogy jövőre a magyar Szépművészeti Múzeum ad majd otthont kínai kiállítóknak.
Szőcs Géza nagyköveteknek nevezte a magyar művészeteket, és üzeneteknek alkotásaikat, amelyek Magyarország "népéről, gondjairól, sorsáról, látásmódjáról, és főleg: tudatvilágáról, lelkéről, érzéseiről" számolnak be. A kiállítás egy "olyan nép saját sorsösszegzése, amely máig nem felejtette el őseit, akik a Kínával szomszédos tartományokból indultak el hajdanában Nyugat felé" - mondta a megnyitó ünnepségen elhangzott köszöntőjében az államtitkár.
"Testvéri nagykövetségbe hoztuk el ezeket az üzeneteket magunkról, várva, hogy egy év múlva hasonló érkezzen Kínából Budapestre, és remélve a két nép közötti kereskedelmi, gazdasági, üzleti kapcsolatok felvirágzását, mindenekelőtt azonban azokét, amelyek megelőzik a felsoroltakat: az érzelmi és lelki kötelékek szorosabbá válását" - fejtette ki Szőcs Géza.
A Magyar Művészet című tárlat már június 14. óta nyitva áll a nagyközönség előtt, és mint a kínai múzeum illetékesei elmondták, a napi többezres látogatottság jelzi, hogy jó híre van a magyarok tárlatának.
Tóth Norbert, a kiállítás kurátora, a Forrás Galéria igazgatója az MTI-nek elmondta: az elmúlt napokban a látogatókat figyelve többször volt tanúja spontán beszélgetéseknek, amelyek egy-egy kép vagy szobor mellett idegenek között indultak meg, és érezhetően a látványt vitatták. Elmondta azt is, hogy tudatosan hozták magukkal a határon túli, Kárpát-medencei, és más magyar alkotók műveit. Úgy vélte, Magyarország sajátos gyökerei révén kulturális hidat képezhet Kelet és Nyugat között.
A kiállítás rendezésében a galéria segítségére volt a Magyar Művészeti Akadémia és a Székelyudvarhelyért Alapítvány. A megnyitón jelen volt még Kusai Sándor nagykövet és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a kínai kulturális minisztériumot Li Hong, a külügyekért felelős igazgató képviselte.
Forrás: MTI