Az idei Nemzetközi Bartók Fesztivál a nagy magyar zeneszerző életművét egy tágabb keretbe illeszti, azokról az elődeivel, kortársaival is foglalkozik, akik hatással voltak műveire és azokról az utódairól is szól, akikre az ő művei hatottak nagy mértékben.
Bartók ifjúkori eszményképétől, Liszt Ferenctől Debussyn, Schönbergen és Sosztakovicson keresztül a mai huszonéves komponistákig terjed a megszólaló művek sora, olyan kiváló művészek tolmácsolásában, akik emelik a fesztivál és a hozzá kapcsolódó szeminárium rangját - fogalmazott Igric György, a rendezvénysorozatot szervező Budapest Filharmónia igazgatója kedden Szombathelyen sajtótájékoztatón.A karmesteri kurzust Peskó Zoltán világhírű karmester és Tihanyi László zeneszerző-karmester vezeti. A zongoristákkal Nagy Péter és Eckhardt Gábor foglalkozik, a fuvola oktatója Jacques Zoon holland fuvolaművész lesz, az énekesek pedig Meláth Andreától, a Magyar Állami Operaház művészétől tanulhatnak. A fiatal hegedűművészeket Pauk György professzor tanítja majd, a brácsásokat pedig az örmény származású Kim Kashkashian brácsaművész.
A július 11-től 18-ig tartó fesztivál kínálatában a komolyzenén kívül lesz folklór és dzsesszprogram, de ellátogatnak a fesztivál előadói egy várkoncertre Sárvárra, valamint egy nemzetközi zenetudományi konferenciát is rendeznek. Utóbbira a világ számos pontjáról, többek között az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából, Németországból, Japánból, Írországból és Izraelből érkeznek majd Bartók-kutatók.
Forrás: MTI