Óvadék ellenében állítólag kiengedték Ai Weiweit.
Ai Weiwei (Aj-Vejvej) a világhírű kínai képzőművész három hónap után újra szabad - jelentette a BBC China. Ai az egyik legelismertebb kortárs alkotó és gondolkodó, akinek művei a legnagyobb galériákban és múzeumokban láthatók, de részt vett az olimpián megismert Fecskefészek Stadion megtervezésében is.A "gazdasági bűncselekmények" miatt letartóztatott és eltüntetett 54 éves mestert óvadék ellenében engedték ki a kínai állami hírügynökségek szerint, azonban családja még nem beszélhetett vele - hallottuk a híreket, de nem tudjuk, mi van vele - nyilatkozták szerdán. Csütörtök éjjelre azonban már hazatérhetett a művész.
Kína az egész akcióval ismét kivívta a világ felháborodását, de mivel egy kínai politikai változás a világgazdaság összeomlását hozhatná, egyetlen állam sem tett igazi lépéseket, bár voltak civil kezdeményezések. Az utóbbi időben az emberi jogok megsértését inkább elnézik a kommunista nagyhatalomnak, hiába adnak nemtetszésüknek egyre inkább hangot az Ai Weiweihez hasonló gondolkodók - gyakran külföldi utazásaik alkalmával.
Ai Weiwei például legutóbb a Tate Modernben sok százezer porcelán napraforgómagot "állított ki" - ez az egyén és a társadalom viszonyát szimbolizálja - mondta.
De gyakran ennél konkrétabban is nyilatkozott: - Országunk vezetése 60 év után megadhatná a népnek a jogot, hogy maga válassza meg a vezetőit.
Nem csoda, hogy ez, és az ehhez hasonló megnyilatkozások alapos okot adtak a kínai hatóságoknak, hogy valami adóügyi probléma ürügyével elhurcolják a művészt Hong-Kong-i reptérről.
Ai Weiwei apja az egyik legnagyobb kínai költő volt, azonban a kulturális forradalom idején elhurcolták. A képzőművész közel 10 évet élt az Egyesült Államokban, és miután visszatért, blogján gyakran bírálta a rendszert. Természetesen gyorsan törölték a kínai netről.
A kínai vezetés, bár a világ nyugati feléről nézve valamiféle félkapitalista rendszer, nem szabad elfeledkezni arról, hogy egy pártállamról van szó, amely minden eszközt bevet, hogy elnyomja a szabadgondolkodókat, és működtesse gigantikus propagandagépezetét - elég, ha csak a forradalom közelgő évfordulójára készülő monumentális filmre gondolunk, amelybe olyan művészeknek kell szerepelniük, mint a Hollywoodban is sikeres John Woo.