A magyar beat hőskorának kimagasló egyénisége, a magyar zenei élet egyik meghatározó alakja Tolcsvay László 1950. június 24-én, ma 61 éve született Budapesten.
Klasszikus zenét tanult, már tizenhárom évesen játszott a Strangers amatőr beatzenekarban, majd a Wanderers együttessel rendszeresen fellépett a legendás Horizont Tánciskolában, tizenhat évesen pedig dalokat komponált.1968-ban bátyjával, Bélával megalapították a Tolcsvay Triót. Ők ötvözték elsőként magyar népzenével a rock-muzsika elemeit, új utat nyitva ezzel a hazai rockzenének. Az 1968-as Ki mit tud?-on folk-beat kategóriában győztek.
1969-ben a legnépszerűbb hat zenekar közé választották őket. 1970-ben kiegészültek három emberrel, s felvették a Tolcsvayék és a Trió nevet. Rendszeresen felléptek az Illés klubban, és olyan slágereket adtak elő, mint a Ne menj el, Boldogtalan vándor, Lány, akit nem ismerek, A Hold és a lány. 1973 júniusában megszervezték és megrendezték az első magyar popfesztivált Miskolcon.
1972-ben Bródy János fáradozásainak köszönhetõen alakult meg Koncz Zsuzsával és az Illés-együttessel a KITT-egylet (Koncz-Illés-Tolcsvay Trió).
1973-ban komponálta Petőfi Sándor versére az azóta már legendássá vált Nemzeti dalt, mely korosztályának himnuszává lett.
A Nemzeti dal zenéjét Tolcsvay László írta 1973-ban. A dalt elfogadta a Sanzonbizottság, tehát a megzenésített vers kiadásának, játszásának nem volt semmilyen hivatali-bürokratikus akadálya, ám nemzeti költőnknek ez a szövege fennakadt a hanglemezgyári, valamint a rádiós cenzorok szűrőjén. Csaknem egy évtizedig annak ellenére sem tartotta megjelentetésre, játszásra alkalmasnak a dalt a két nagyra becsült testület, hogy ezt a művet „felülről” rendelték meg a zeneszerzőtől.
1973 legvégén - a fáma szerint szilveszter napján - új csapat állt össze, mely a Fonográf nevet kapta, s melynek megalakulásától tagja és zeneszerzője.
Több, mint húsz lemezt készítettek együtt 1984-es feloszlásukig. Legemlékezetesebb slágere Az első villamos volt.
Billentyűs hangszereken, gitáron, bendzsón és szájharmonikán játszott, de énekelt is, és Fonográf dalok zeneszerzőjeként is szerepet vállalt. Koncz Zsuzsa énekesnő és Halász Judit színésznő, énekesnő zeneszerzője volt, de nagyon sok színházi előadás zeneszerzőjeként is dolgozott. számtalan dalt írt másoknak is. Száznál is több nagylemezen működött közre; a nyolcvanas évek közepéig Koncz Zsuzsa zenekarvezetője és legtöbb dalának szerzője volt.
A cikk itt folytatódik
Forrás: Mi van ma?