Jánoshidán a központi iskola bontási munkálatai során nemrég egy időkapszulát fedeztek fel a millennium évéből. A múlt felszínre került emlékei között az iskola létrehozásával kapcsolatos hivatalos iratot, mellékelt papírt és magyar királyi váltópénzt találtak.
Jánoshidán nem mindennapi emlékre bukkantak a múltból, amikor néhány hónapja a régi iskolát bontották. Érdekes a sors, hogy a több mint százéves értékekre éppen 2011-ben találtak rá, amikor a település fennállásának 825. évfordulóját ünneplik. Bábosik Sándor, jánoshidai gépkezelő április elsején az iskola épületének bontásakor talált rá az időkapszulára. Nem áprilisi tréfa volt, hogy a vascsőnek hitt tárgy a múlt értékeit őrzi.— Néhány éve dolgozom nehézgép-kezelőként, hasonló élményben még nem volt részem — mondja Bábosik Sándor. — A központi iskola falának bontásakor találtam rá az időkapszulára, amely a valamikori bejárati ajtó fölött volt elhelyezve. Nagyon magas volt a fal, amit le kellett bontani. Ha első nekifutásra sikerült volna lebontani, akkor talán elő sem került volna az időkapszula. A bontás során vettem észre, hogy valami kifordult a falból és leesett a földre, de szerencsére nem tört össze. Először azt hittem, hogy valamilyen fémrúd, esetleg tartószerkezet. Majd amikor jobban szemügyre vettem, találtam rajta egy rézlemezt, amivel a fémdoboz össze volt fogatva, rá volt vésve, hogy Jászberény. Miután megtaláltam az időkapszulát azonnal bevittem a polgármesteri hivatalba és együtt bontottuk fel a polgármesterrel. A fémdobozban hivatalos iratot, egy mellékelt levelet és magyar királyi váltópénzt találtunk — meséli Bábosik Sándor gépkezelő.
Hozzátette, hogy a régi iskolánál az alapot még nem bontották meg, lehet, hogy ott is találnak valamit a múltból.
A megtalált iratok dátumozásából kiderült, hogy az időkapszula 1896-ból származik és a régi iskola létrehozásával kapcsolatos hivatalos iratot és egy mellékelt papírt őrzött száztizenöt évig a falba helyezve. A hivatalos irat mellett megtalált levelet valószínűleg az akkori építkezésen dolgozók írták, amelyen olyan ivóbandának nevezték magukat, hogy annak a megyében párja nem volt. A hivatalos iraton és az ivóbanda levelén is megtalálhatóak az aláírások. Az iskolát 1896-ban építették, július 24-én helyezhették el a fémdobozt a falban. A hivatalos levélben a korabeli elöljáróságok kifejezik, hogy az iskolát Jánoshida község hazafias közössége a népoktatás szükségszerűségétől vezérelve, és a hazához való ragaszkodás jelképeként emeltette.
A száztizenöt esztendős emlékeket a helyi polgármesteri hivatalban helyezték el. Mint azt Eszes Béla, Jánoshida polgármestere érdeklődésünkre elmondta, amióta a községet vezeti, hasonló múltbeli emléket még nem találtak a településen.
— Az időkapszulát a jövőben szeretnénk rendbe tetetni, ehhez pedig szakértők véleményét fogjuk kérni. A papír nagyon meg van keményedve, ezért vigyázunk rá, hogy egy-egy kibontáskor el ne pattanjon — tette hozzá a polgármester.