Múlt héten a szépen felújított Károlyi - Csekonics Rezidencián rendezték meg a „EGYÜTT” - párbeszéd a különbözők együttműködéséről eseményt.
A rendezvényen részt vett Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa, kiemelt vendége pedig John O. Balian, az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetségének kulturális attaséja volt. Kínát Yang Yongquian, az Új Kína Hírügynökség igazgatója képviselte.A beszélgetés célja az volt, hogy hogyan tud együttműködni a társadalom azokkal, akik valami miatt eltérnek az átlagtól, legyen szó akár sérültek, akár migránsok.
A sajtótájékoztatón levetítették Elliot Aronsonról készült filmet, melyet a Vizuális Világ Alapítvány készített el. A világ egyik legelismertebb szociálpszichológusa feljesztette ki a Mozaikmódszert, melynek segítségével befogadóbb iskolai légkör, a diákok között nagyobb empátia és eredményesebb együttműködés teremthető meg.
Az Amerikában nagy sikerrel alkalmazott módszer révén 10 éves távlatban vizsgálva az iskolai agresszió mértéke jelentős csökkenést mutat. A filmben többek közt bemutatták a Kínai-Magyar kéttannyelvű iskolát is, melyben számos idegen kultúrából érkezett gyermek tanul együtt. A későbbi kerekasztalbeszélgetésen vitát kavart integrációs középiskolát is bemutattak, ahol a fogyatékkal élők együtt tanulnak egészséges társaikkal. A film 2010-ben készült, producere Kozák Zsuzsanna, rendezője Nagy Kata volt.
A kerekasztalbeszélgetés moderátora Veiszer Alinda volt, mellette négy szektor – az oktatásügy, a szociális ügyek, a gazdaság és a médiaipar – képviselői vitáztak. Dávid István, a NEFMI főosztályvezetője főleg a fogyatékkal élők szociális integrációját hangsúlyozta, míg Hargitai Lilla, a Médiaunió ügyvezetője a média felelősségét feszegette az ügyben. A Médiaunió előző évben A Kerülj Közelebb kampányában sikeres embereket mutatott be, akiket időlegesen fogyatékkal élővé tettek.
Véleménye szerint a média nem csak azt tudja befolyásolni, miről gondolkozzanak az emberek, hanem azt is, hogy mit gondoljon az adott közösség egy témáról, akár úgy, hogy beszél róla, akár úgy, hogy nem mutatja be. Lányi Marietta, a Gyermekek Háza pedagógiai vezetője az oktatásügy szempontjaiból közelített a témához, aki főleg abban lát veszélyt, hogy a magyar oktatásban erőteljes a szegregáció.
Küllői Péter volt befektetési bankár, a Bátor Tábor Alapítvány elnöke végül elmondta, hogy meglátása szerint mindannyian fogyatékosok vagyunk, csak van, aki láthatóan, és van, aki nem. A későbbiekben arról fejtette ki véleményét, gazdaságilag hogyan éri meg a többségtől eltérő csoportokkal, egyénekkel együttműködni. Mert végülis mindannyian mások vagyunk.