A NASA űrprogramjának keretén belül nem csak asztronauták és felszerelések jutottak az űrbe. Bemutatjuk, milyen különleges, néhol vicces tárgyakat állítottak már föld körüli pályára.
Július 8-án, pénteken repül utoljára az Atlantis űrkomp, mely esemény egyben a NASA űrsikló-programjának végét is jelenti. Ez lesz a küldetés 135. kilövése a kezdetek, vagyis 1981 óta.A lista, mely az űrbe szállított furcsaságokat tartalmazza, elég hosszú. Szerepel itt az Olimpiai fáklya, alkatrész az első interkontinentális vasútról, de a Mount Everest tetejéről származó köveket is kilőttek már. Most nyolc ilyen tárgyat mutatunk be.
Coca-cola és Pepsi
1985-ben különleges, erre a célra készített dobozokban Coca-Colát és Pepsit vitt az űrbe a Challenger. Az út csak olaj volt a tűzre az úgynevezett kólaháborúban, mely a két cég között zajlott akkoriban.
Eredetileg csak a Coca-Cola ment volna. Amellett, hogy szénsavas üdítőitallal kedveskedjenek az űrhajósoknak, azt is akarták vizsgálni, hogy az űrutazás milyen hatással van az emberek ízlésére. Ezt azzal a céllal tették, hogy megállapítsák, miért különbözik földi célcsoportjuk egyik részének íz-észlelése a másikétól (pl. idősek).
Amikor a Pepsi tudomást szerzett az útról, ők is be akartak szállni és gyorsan kidolgoztak egy borotvahab-dobozhoz hasonló szerkezetet, amiről azt gondolták, hogy segíti majd az űrben kólázást.
A hivatalos forma szerint a „szénsavas italadagoló értékelésére szolgáló rakomány” a két üdítőóriás azon kísérletét volt hivatott támogatni, mely a mikro-gravitációban történő italcsomagolás és fogyasztás lehetőségeire irányult.
A kísérlet az űrhajósok visszajelzései alapján kudarc volt, ugyanis sem a hűtés, sem az extrém gravitációs feltételek figyelembevétele nem történt meg.
A Coca-Cola nem adta fel, további két alkalommal küldött frissítőket az űrbe, mindig más technikával felvértezett dobozokban, azonban a tökéletes megoldásra még nem bukkantak rá.
A New York Metz baseball csapat stadionjának hazai bázisköve
2009-ben a New York Metz csapata új stadionba költözött. Ennek alkalmából a Mike Massimo űrhajós – aki nagy Metz rajongó – elvitte magával a régi épület hazai bázisát (ez az a kő, ahova az ütő csapat játékosának meg kell érkeznie ahhoz, hogy pontot szerezzen). Az útra ugyanazon év május 11-én került sor.
Az egyetlen probléma az volt, hogy az ereklye nem fért bele abba a tároló rekeszbe, melyet kijelöltek annak szállítására. Massimo azonban nem adta fel, és egy borotvával lehántolta a kő szélén lévő fekete gumidarabot, és csak a fehér követ vitte magával. Az űrsikló – miután személyzete befejezte a Hubble űrteleszkóppal kapcsolatos küldetést - visszatért a Földre, és a kő két része újra egyesülhetett. A csapat hálája jeléül meghívta Mike Massimót, hogy az egyik meccsükön ő végezze el az első dobást.
Buzz Lightyear – az akciófigura
A NASA és a Disney közös oktatási célú projektjének keretében Buzz 2008-ban a Discovery fedélzetén érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra. A 30 cm-es figura, aki a Pixar Toy Story című filmjének egyik alakja, 468 napot töltött az űrben, miközben oktatóvideók főszereplője volt. A több mint egyéves küldetés után a figura visszatért a Földre, ahol druszája, Buzz Aldrin űrhajós (ő volt a második ember a Holdon) fogadta egy hatalmas parádé keretében a Disney Worldben.
Luke Skywalker fénykardja
A méltán híres filmsorozat rajongói örülhettek, amikor 2007-ben a sci-fi és a valóság közelebb került egymáshoz. Luke Skywalker fegyverét a Discovery űrsikló vitte fel a Nemzetközi Űrállomásra az első film 1977-es bemutatójának harmincadik évfordulója alkalmából.
Az eredeti kellékkardot a Luke Skywalkert alakító Mark Hamill használta a film forgatása alatt. A küldetés végeztével a Jedi fegyver visszakerült jogos tulajdonosához, George Lucashoz, aki természetesen elkísérte a felbecsülhetetlen értékű relikviát a kilövéshez.
A Star Trek sorozat alkotójának hamvai
Nincs is találóbb módja annak, hogy a Star Trek sorozat alkotója, Gene Roddenberry halhatatlanságát biztosítsák, mint hogy a sci-fi legenda hamvait sétarepülésre vigyék. Roddenberry maradványait egy kis kapszulában lőtték ki a Coulmbia űrhajó fedélzetén 1992-ben. A misszió során 160-szor kerülte meg a bolygót, mire visszatért a felszínre. Jelenlegei ismereteink szerint ez volt az első alkalom, amikor emberi maradványokat szállítottak a világűrbe.
Azóta Roddenberry hamvait a Celestis nevű cég, mely űrtemetésekkel foglalkozik, még egyszer felrepítette 1997-ben. A világhírű sorozat alkotójának felesége 2008-ban hunyt el, a Celestis tervei szerint 2012-ben közös űrtúrára viszik a házaspár maradványait.
Különféle sportokhoz tartozó mez
Az űrhajósoknak is – mint mindenki másnak – van kedvenc sportolójuk. Ennek eredményeképp sokan fejezték ki szeretetüket úgy, hogy a számukra fontos csapathoz, illetve sportolóhoz tartozó mezt magukkal vitték az űrbe.
Ilyen volt a Craig Biggio baseballjátékos által utolsó meccsén viselt mez, de felkerült a 42. Super Bowl döntő legértékesebb játékosának, Eli Manningnek sportöltözete is.
Nem minden űrmez kapcsolódik labdajátékokhoz. Karen Nyberg a kerékpáros Lance Armsrtong Tour de France-os sárga trikóját vitte magával a kozmoszba.
Rakománycímzés a Jamestown kolóniából
A történelem egy kis darabkáját is magával vitte az Atlantis űrsikló 2007-ben. A különleges rakomány egy fémlemez volt, melyen egy hajó rakományának célállomása olvasható. A „Yames Towne” felirat arra utal, hogy egy londoni raktárban lévő ládát az angolok első amerikai kolóniájába Jamestownba kellett szállítani. 1606-ben.
A tábla, mely gyakorlatilag egy mai poggyászjegy megfelelője, 6 millió kilométert utazott. Először Londonból Amerikába, majd onnan a Nemzetközi Űrállomásra és vissza.
Ugyanezen út alkalmával a Monopoly társasjáték egy különleges kiadásának bábuit is kilőtték.
NASCAR versenyindító zászlók
2008-ban az Atlantis űrsikló 3 NASCAR versenyindító zászlót vitt az űrbe a versenysorozat 50. évfordulójának alkalmából. A 11 napos út végeztével az egyik zászlót Ryan Newman a 2008-as Daytona 500 verseny győztese kapta, egy másikat a floridai versenypályán helyeztek el, míg a harmadik a NASA-nál maradt emlékbe.
Érdekesség, hogy az Atlantis űrsikló egyetlen kereke elbírná egy teljes NASCAR futam indulósorát – 40 autót – 400 km/h sebességgel.
Forrás: mnn