Társadalmi, ökológiai és gazdasági előadások kezdődnek a Tündérek Völgyében.
Idén is megrendezik 2011. július 13. és 16. között a Maros megyei Csíkfalván a Csűrszemináriumokat. Az esték előadásokkal kezdődnek, ahol különböző szakterületű kutatók, szakemberek tartanak prezentációkat. Az előadásoknál követelmény, hogy a természeti vagy a kulturális környezettel, fenntarthatósággal, örökségalkotással kapcsolatosak legyenek, de az előadók között megtaláljuk a legkülönbözőbb diszciplínák képviselőit, a falubeli kézműves mestertől a külföldi egyetemi professzorig. A hallgatóság is heterogén - egyetemisták több szakról, helyi vezetők, érdeklődők, sajtó képviselői - ezért problémafelvető, szabadegyetemi jellegű előadásokat hallhatunk.
Jellemző vonása a Csűrszemináriumoknak, hogy miközben az utolsó kérdések elhangzanak, a háziak megterítik a vacsorához a kertben az asztalokat, és a beszélgetések az asztal mellett is folytatódnak. Közben feljönnek a csillagok, a helyiek hazaszállingóznak, és - a sok éves tapasztalat szerint - a kitartó vendégek és a kíváncsi diákok a meleg éjszakában későig beszélgetnek egy pohár ital mellett.
A Csűr a Tündér Ilona vendégház egyik épülete. Az elnevezés nem véletlen: a környéket tündérekről szóló mesék kísértik. „Azok a tündérek a rengeteg erdő mélyén laktak, széllel jöttek, széllel mentek, ágak hegyén jártak, és elragadták, meghordozták, megtáncoltatták azokat a közönséges embereket, akik útjukba kerültek. Egy arhaikusabb tündérvilág lakói voltak – együtt a balkáni, dél-olasz, szicíliai testvéreikkel” - meséli Dr. Gagyi József a Marosvásárhelyi Sapientia Egyetem tanára, aki a szemináriumok szervezője és idén a Tündérvilágról tart előadást.
A tündérmesék kialakulásának hátterében részben azok a közlekedési építmények állnak, amelyeket meghatározhatatlan eredetük miatt, természetfölötti képződményeknek – Tündér Ilona völgyének vagy az Óriások Árkának – gondolnak a helyiek. Manapság inkább úgy utalnak rá, hogy a Só Útja, mert egy másik történet szerint a rómaiak ezen az úton szállították a sót a Birodalom központjába. A Focus-Eco Központ helyi ökoturizmus fejlesztéséért dolgozó csapata 2007-ben alapította a Só Útját, amely egy több mint 50 km hosszú, 15 öko-turisztikai és kulturális állomással rendelkező gyalog- és bicikliút. Hajdú Zoltán, a Focus-Eco Központ vezetője már negyedik éve vesz részt a szemináriumok szervezésében és viszi a résztvevő diákokat és vendégeket a mesebeli útra.
A szeminárium vendége idén is a Maros megyei hagyományőrzés fiatal reménysége, a néprajzkutató Vajda András, aki többek között arról fog mesélni, hogy hogyan köt össze az égig érő fa különböző világokat az alvilágtól az égig. A Szent István Egyetem Környezettudományi Doktori Iskolájának egyik program vezetője, Dr. Füleky György pedig az erdősültség alakulásáról fog beszélni a Kárpát-medencében. Nem lesz szokatlan tőle, ha a komoly tudományos téma prezentálása után, barátságos közvetlenséggel válaszol majd a diákok és vendégek kérdéseire a vacsora mellett. Állandó résztvevője és támogatója a programnak Csíkfalva község energetikus, ifjú polgármestere Balog István, aki rendszeresen hallgatja az előadásokat és kapcsolódik be a beszélgetésbe.
A Só Útja elvezet Mikházára, ahol híres Ferences kolostor és egy érdekes Csűrszínház is található és elkirándulhatunk rajta egészen Jobbágytelkéig a marosszéki népzene és néptánctáborba, ahol minden épületben szólnak a hangszerek és az ovisoktól a nagyokig több mint egy hétig ropják a táncot. Nem véletlenül keveredett ide anno Bartók Béla is, akinek eredeti jegyzetei a helyi gyűjteményben találhatóak számos gyönyörű népművészeti tárgy mellett.
Aki pedig megéhezett, az tegyen látogatást a „völgyben” a jobbágyfalvi Szász Csabáéknál. Ők ugyanis itt bográcsban főznek és nagyon jókedvűen fogadnak minden vendéget.
Idén a szemináriumok témája a fa. Az ENSZ szerint 2011 az Erdők Éve és idén a fenntarthatóság jegyében a fa társadalmi, gazdasági és ökológiai vonatkozásairól beszélnek előadóink.
A részletes program itt olvasható.