"Thomas", a fiatal Tyrannosaurus rex, a világ egyik legjobb állapotában fennmaradt zsarnokgyík-fosszíliája lesz a Los Angeles-i Természettudományi Múzeum dinoszauruszcsarnokának a sztárja.
A szombaton nyíló, 1300 négyzetméteres tárlat 300 fosszíliát és 20 őslénycsontvázat mutat be, emellett megismerteti a látogatót azzal, hogy mivel táplálkoztak, hogyan szaporodtak a dinoszauruszok, és miért tűntek el a Föld színéről 65 millió évvel ezelőtt."A televíziós ismeretterjesztő filmek alapján azt hihetnénk, hogy már mindent tudunk a dinoszauruszokról, ám ez távolról sincs így, nagyon sok a megválaszolatlan kérdés" - emelte ki Luis Chiappe paleontológus, a kiállítás kurátora.
Ismertetése szerint a kiállítás központi "figurái" a három T. rex-csontváz lesz, amelyek a zsarnokgyíkok egyedfejlődésének különböző szakaszait mutatják be. Így kiállítják az eddig előkerült legfiatalabb zsarnokgyík-leletet, a mindössze két évet megélt T.rex fosszíliáit. Csontváza javarészt rekonstrukció, ugyanis mindössze a koponyája került elő töredékesen. Bemutatják egy 18 éves "féktelen kamasz" hatméteres csontvázát, valamint "Thomast", a 10 méteres fiatal felnőtt zsarnokgyíkot is.
A dinoszauruszcsarnokban lesz látható egy 7,5 méteres triceratopsz ("háromszarvú arc") eddig soha még ki nem állított fosszíliája, ahogy a madármedencéjű páncélos dinoszauruszok egyik nemét, a sztegoszauruszt (fedeles gyíkot) is bemutatják, amely a késő jura kor idején, mintegy 150-145 millió évvel ezelőtt élt a mai Észak-Amerika nyugati részén.
A nagytestű dinoszauruszok mellett parányi őshüllők is helyet kapnak, így látható lesz az alakjában a T. rexre emlékeztető Fruitadens haagarorum, a legkisebb ismert madármedencéjű dinoszaurusz, amely alig volt nagyobb, mint egy macska. Az aprócska dinoszauruszra az 1970-es években bukkantak Colorado szövetségi államban. A Los Angeles-i Természettudományi Múzeum birtokolja az egyetlen ismert fosszíliát.
Egy külön falon száz fosszíliát helyeznek el csontoktól, fogaktól, bőrfoszlányoktól a dinoszauruszok megkövesedett ürülékéig, bemutatva, hogy ezek az őskori maradványok mit árulnak el a tudósoknak a dinoszauruszok világáról.
Forrás: MTI