Tavasszal értesült a reOnion fiatal képző- és iparművészekből álló csapata, hogy első ízben kapnak lehetőséget magyarként arra, hogy az Egyesült Államok egyik legkülönlegesebb fesztiválján képviseljék hazánkat speciális installációjukkal. Akkor még anyagi akadályok tették bizonytalanná az utazást, de egy innovációs labor és néhány nagylelkű magánember támogatásának köszönhetően biztossá vált, egy hét múlva indulhatnak az alkotók a Burning Man Fesztiválra.
Az utazás előtt azonban a magyar érdeklődőknek is lehetősége lesz megismerni életnagyságban a hatalmas fokhagyma egy gerezdjét július 16-án, szombat éjszaka.319 jelentkező közül jutott be Ádám Zsolt, Debreczeni Péter, Feles Dani, Laczkó Juli és Sztojánovits Andrea terve az idei 44 projekt közé, amelyek megvalósulhatnak a huszonötödik alkalommal megrendezett Burning Man fesztiválon. Az időközben hét fővel bővült csapat lelkesen készül a magyar óriáshagyma kiállítására, számukra most következik a munka nehezebb, ám annál izgalmasabb része. Óriási kihívás ez mindannyiuknak, olyan élmény, amelyet soha nem fognak elfelejteni.
A Black Rock City nevű ideiglenes városban minden évben közel ötvenezer fesztiválozó gyűlik össze egy hétre a Burning Man Fesztiválon, amelynek szervezői évente meghatározott művészeti tematika alapján várják azok jelentkezését, akik szívesen megmutatnák installációjukat a helyszínen. Idén az átmeneti rítusokat választották, erre épül a reOnion projekt is, amely az emberi test működésére – rezgésekre, testhőmérsékletre, szívverésre – reagál hanghatásokkal és színekkel. Az alkotók célja, hogy a hat kabinból álló, fokhagyma alakú installációban egyszerre hat személy alkosson valami közös és megismételhetetlen dolgot, amelyet a bent ülők mind máshogyan érzékelnek, mégis közös élménnyé alakul át.
2011. július 16-án, szombaton este nyolc órától a magyarországi érdeklődőknek is lehetősége lesz arra, hogy személyesen megcsodálják az installáció egy darabját, egy hat méteres fokhagyma gerezdet az Anker Közben, ahol maguk az alkotók mutatják be művészeti alkotásukat egy közönségtalálkozó keretében.
Az installáció elkészítése hatalmas energiát, szakértelmet, és nem utolsó sorban időt és pénzt igényel. Három hónappal ezelőtt támogatóktól kértek segítséget ahhoz, hogy fedezni tudják az utazást és a helyszíni kiadásokat a művészek.
A Kitchen Budapest innovációs labor több ponton is kapcsolódik az alkotó gárdához, Laczkó Juli és Sztojánovits Andrea is dolgozott már az innovációs laborban, Feles Dani pedig jelenleg is aktív kutatóként működik közre a Kitchen Budapest projektjeinek fejlesztésében. Nem véletlen, hogy a reOnion szellemisége is közel áll a laborhoz. Éppen ezért döntött úgy a nonprofit szervezet, hogy támogatja a fiatal tehetségeket és jelentős összeggel járultak hozzá, hogy a reOnion álom megvalósuljon. A művészek hálásak mindazoknak, akik fantáziát láttak a monumentális alkotás elkészítésében és támogatták őket. Remélik, mindenki elégedett lesz majd a munka eredményével, amelyet a fesztivál résztvevői 2011. augusztus 29. és szeptember 5. között tekinthetnek meg.