David Cameron brit miniszterelnököt akár le is mondathatják a telefonlehallgatási sajtóbotrány miatt - mondta kedden az MTI-nek Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) igazgatója, megjegyezve, hogy ezt a forgatókönyvet nem tartja valószínűnek.
Kiderülhet, hogy Cameron tudta, milyen szerepe volt a botrány középpontjába került és azóta felszámolt bulvárlap, a News of the World egykori főszerkesztőjének, Andy Coulsonnak a lehallgatási ügyben, amikor saját tanácsadójává nevezte ki.Ez esetben elképzelhető, hogy nagy nyomás nehezedik majd rá, és vissza kell lépnie a miniszterelnökségtől - mondta a szakértő, akit azután keresett meg az MTI, hogy brit lapok arról írtak, a brit miniszterelnök politikai jövője megkérdőjeleződhet az utóbbi évtizedek legsúlyosabb nagy-britanniai sajtóbotránya nyomán.
Magyarics Tamás szerint Cameron számára az lehet a kedvező forgatókönyv, hogy a szálakat elvarrják, és a miniszterelnökről csak az derül ki, hogy nem jó ítélőképességgel döntött, amikor Coulsont tanácsadójának választotta.
Az MKI vezetője úgy ítélte meg, a telefonlehallgatási ügy már túllépett a sajtóbotrány keretein. Utalt arra, hogy a konzervatív Boris Johnson londoni polgármester nem védte meg Cameront, nem adott egyenest választ, amikor arról kérdezték, szerinte le kellene-e mondania a kormányfőnek.A miniszterelnöki ambíciókat is ápoló Johnson valószínűleg megpróbál helyezkedni, hogy "kéznél legyen", ha valami történne Cameronnal - tette hozzá a szakértő.
A Murdoch-botrány egyik fő kérdése a külügyi szakértő szerint az, hogy a nagypolitika mennyire fonódott össze a sajtóval. Kérdés, hogy London tett-e engedményeket, például a Murdoch-sajtóbirodalomnak kedvező törvényekkel, illetve, hogy az ausztrál-amerikai sajtómágnás politikai nézetei mennyire hatottak vissza a kormányzati politikára.
Magyarics Tamás emlékeztetett arra, hogy a brit politikai felső körök meglehetősen jó kapcsolatokat ápoltak a Murdoch-birodalommal, amely korábban elsősorban a konzervatív erőket támogatta, a 90-es évektől átállt a másik oldalra, majd 2007-2008 körül visszaállt a konzervatívok oldalára.
A Magyar Külügyi Intézet igazgatója szerint a telefonlehallgatási botrány mindenképpen ki fog hatni a Murdoch-médiabirodalomra. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a megszűnt News of the World valós igényt elégített ki, s elképzelhető, hogy fél év múlva, az ügy hullámainak csillapodásával hasonló lapot alapít valaki, ha nem Murdoch, akkor más. Az új sajtótermék működésének elején feltehetően vigyázni fognak arra, hogy milyen eszközökkel élnek, "később azonban nem lehet tudni" - mondta.
A szakértő megállapította: minden országban vannak olyan sajtótulajdonosok, akik közelebb állnak egyik vagy másik politikai erőhöz. Ez természetes, hiszen a sajtónak szüksége van bennfentes értesülésekre, amelyek kiemelik a többi sajtótermék közül, a politikusoknak pedig szükségük van a sajtóra üzenetek eljuttatásához.
Magyarics Tamás azt mondta, a sajtó nagyhatalom, a negyedik hatalmi ág, embereket tud tönkretenni és felemelni; a politikai és sajtó együttélésében meg kell találni a középutat. Kifejtette, ebben a kényes egyensúlyban a sajtónak is önkorlátozást kell gyakorolnia, hiszen nem élhet vissza a bizalmi viszonnyal, főleg nem úgy, hogy törvénytelen eszközöket használ, ami a mostani botrány kirobbanásához vezetett.
Forrás: MTI