Az eddigi legidősebb, százhúszmillió éves vemhes gyík megkövesedett maradványait tártak fel Kína észak-keleti részén, a fosszíliáról brit kutatók a Naturwissenschaften című folyóiratban közöltek tanulmányt.
A fosszília azért különösen érdekes a tudomány számára, mivel nagyobb a valószínűsége, hogy az őshüllő az elevenszülők közé tartozott, mintsem tojásokat rakott volna. A ma élő gyíkoknak és kígyóknak csupán 20 százaléka tartozik az élveszülők közé.
"Első látásra nem tartottam valami nagyra a fosszíliát" - jegyezte meg Susan Evans professzor, a tanulmány vezető szerzője.
Ám amikor Jüan Vang (Yuan Wang), a Kínai Tudományos Akadémia paleontológusa megvizsgálta a fosszíliát, felfedezte a csaknem teljesen kifejlődött embriókat. A fosszília oly jó állapotban maradt fenn, hogy a tudós mikroszkóp alatt még az embriók parányi fogait is ki tudta venni.
Eddig csupán tengeri őshüllők fosszíliái esetben találtak bizonyítékot az elevenszülésre, mint például az ichtyosaurus (halgyík) esetében, ezek a lények ugyanis vemhesen is viszonylag könnyen tudtak mozogni.
"Ismereteink szerint ez a gyík is víz mellett élt, s bár ideje java részét a szárazföldön töltötte, nagy valószínűséggel tudott úszni. Így az elnehezedett testű vemhes gyík a vízbe menekülhetett egy éhes dinoszaurusz közeledtén" - fogalmazott Susan Evans.
Forrás: MTI