Többnyelvű öntapadós matricákat helyezett el a kolozsvári Mátyás király szoborcsoportja előtt lévő vitatott táblára egy európai magyar szervezet képviselője - adta hírül a romániai magyar sajtó.
A kolozsvári Szabadság és Krónika című napilapok szerdai tudósítása szerint többnyelvű öntapadós feliratokat ragasztott egy magyar származású holland állampolgár a kolozsvári Mátyás-szoborcsoport előtt lévő, Nicolae Iorga román történésznek tulajdonított idézetet is tartalmazó bronztáblára.Landman Gábor, az amszterdami székhelyű Európai Magyar Emberjogi Alapítvány Közép-Európa elnevezésű szervezet képviselője kedden ragasztotta a matricákat a táblára.
A polgármesteri hivatal kötelékébe tartozó közösségi rendőrség helyszínen lévő képviselője igazoltatta a férfit, majd felszólította, hogy távolítsa el a tábláról a feliratokat. Az egyik öntapadós matricán az állt: "Hol marad a magyar felirat? Mi is itt élünk! Törvény adta jogunk van az anyanyelvünkhöz!". Egy másik öntapadós feliraton három nyelven - magyarul, románul és angolul - az volt olvasható: "Európai törvények betartása most!".
Legutóbb egy héttel korábban Hantz Péter, a Bolyai Kezdeményező Bizottság ügyvivő alelnöke és Soós Sándor, az Erdélyi Magyar Ifjak alelnöke fedte el műanyagtáblával a bronztábla szövegét.
A kolozsvári polgármesteri hivatal utasítására május 23-án helyezték el a tavaly román és magyar állami támogatással restaurált Mátyás király szoborcsoport előtt azt a táblát, amely egyebek között tartalmazza a Nicolae Iorga román történésznek tulajdonított idézetet: "A csatákban győzedelmes volt, csak saját nemzetétől szenvedett vereséget Moldvabányán, amikor a győzhetetlen Moldva ellen indult".
Ezt az idézetet először a két világháború között helyezték el a szobor talapzatára, majd 1940-ben eltávolították, de Gheorghe Funar volt kolozsvári szélsőségesen nacionalista polgármester ismét elhelyezte a táblát 1992-ben a szoborra, ahonnan a restaurálás alkalmából távolították el.
A májusban a szobor elé elhelyezett tábla nem azonos a régivel, de az is tartalmazza a vitatott Iorga-idézetet. A román művelődési minisztérium feljelentette az ügyészségen a polgármesteri hivatalt, mivel nem rendelkezett a szükséges műemlékvédelmi engedéllyel a tábla elhelyezésére.