Egy esőerdei kúszónövény tányér alakú leveleket fejlesztett ki, hogy bevonzza a beporzást végző denevéreket
A tesztek felfedték, hogy a levelek rendkívül hatékonyak azon hangok visszaverésében, melyeket a repülő emlősök adnak ki a navigáláshoz. Amikor a levelek jelen voltak, a denevérek kétszer gyorsabban találtak rá a növényre, mint amikor a „visszhangzó” leveleket eltávolították. A brit és német kutatócsapat eredményeit a Science magazin közölte.A vizsgálat az első, melynek során olyan növényt találtak, amely „specializálódott akusztikai jellegzetességekkel” rendelkezik, hogy segítse a hangok alapján tájékozozódó denevér beporzóit megtalálni őket.
A legtöbb denevér hangokat bocsát ki, hogy feltérképezze környezetét. A módszer, melynek során a kibocsátott hangokat a környezet objektumairól visszaverődve érzékelik, az echolokáció. Marc Holderied, a bristoli egyetem kutatója elmondta, azt már tudták, hogy a növények ragyogóan színes szirmokat használnak a beporzók vonzására.
„Amit most a visszhangos tájékozódás terén felfedezetünk, az megegyezik a színes virágokkal. Olyan alakzat áll rendelkezésre, mely visszhangot képez, egyfajta 'visszhang jelző'."
A kutatók először a Natural History magazinban pillantottak meg egy fotót a karibi Marcgravia evenia növényről. „Azonnal felismertük, hogy a tányér alakú levél tökéletes denevérvonzó lenne” – magyarázza a kutató. Ezért ő és csapata laboratóriumba szállítottak egy növényt, és lemérték akusztikai képességeit. Azaz hangimpulzusokat lőttek ki, hogy megfigyeljék, miként verődnek vissza.
A következő lépésben azt tesztelték, a denevérek hogyan reagálnak rá. Nektárdenevérek (Glossophaga soricina) egy csoportját alkalmazták, hogy lemérjék, milyen hosszú időbe telik nekik megtalálni egy sötét szobában az apró etetőt. Az etetőt vagy a tányér alakú levéllel, vagy pedig ugyanazon növény egy normális (sokkal laposabb) levelével díszítették fel.
„Amint elhelyeztük a levelet máris megvolt a titok nyitja. A denevérek feleannyi idő alatt megtalálták az etetőt. Most már tudjuk, hogy az akusztikai jelek nagyon fontosak a beporzáshoz” – mondja a szakember.
Forrás: Hirado.hu