Egy pusztító és gyógyíthatatlan gombabetegség miatt ki kell vágni a dél-franciaországi Canal du Midi csatornát szegélyező több tízezer platánfát.
A festői szépségű fasorok tömeges kiirtása akár a világörökségi státusz elvesztésével is fenyegetheti Európa egyik leghosszabb és legszélesebb csatornarendszerét.A Garonne folyót a Földközi-tengerrel összekötő, 240 kilométer hosszú vízi út Toulouse városától a földközi-tengeri Sete kikötőig nyúlik.
A csatorna XIV. Lajos uralkodása alatt épült és 1680-ban nyílt meg. Tervezője a korszak mérnökzsenije, Pierre-Paul Riquet, egy gazdag adóbérlő volt, aki a sóadóból származó jövedelméből támogatta az építkezést.
A csatorna megépítésének három célja volt: a partszegély megerősítése, az erős napsütés okozta vízpárolgás megakadályozása és az, hogy árnyat nyújtson az eredetileg bort, illetve szövetet, ma már a csatornahajókázás szerelmeseit szállító vízi közlekedési eszközöknek.
Hat évvel ezelőtt azonban egy fertőző és gyógyíthatatlan kór, a Ceratocystis platani nevű mikroszkopikus gomba támadta meg a fákat. A kórokozó valószínűleg amerikai katonák fertőzött fügefából készült lőszeresládáikkal érkezett az országba.
A francia csatornahatóságként működő Voies Navigables de France (VNF) a múlt héten jelentette be, hogy a fertőzés mostanra elért az "exponenciális növekedés" fázisát és a csatornát szegélyező mind a 42 ezer fát ki kell vágni a következő 15 éven belül.
"A szakemberek először úgy számoltak, hogy nagyjából 25-30 év múlva éri el a fertőzés az összes fát. A mai becslések szerint ez már 15-20 év múlva bekövetkezik" - mondta Jacques Noisette a VNF munkatársa, aki szerint a favágók évente négyezer fát tudnak gyökerestül eltávolítani.
"Az én véleményem szerint már most a fák 90 százaléka fertőzött" - idézte André Vigouroux növényszakértőt a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása. A rendkívül fertőző járvány a gyökereken keresztül is képes terjedni, így a beteg fák nagyjából 50 méteres körzetében lévő összes - még az egészséges - növényeket is gyökerestül ki kell irtani.
A VNF szerint 200 millió euróba fog kerülni a fák kivágása és az újrafásítása az Amerikában őshonos, a gombafertőzésnek genetikailag ellenálló nyugati platánnal (Platanus occidentalis), hogy megőrizzék a csatorna egyedi és lenyűgöző látképét.
Forrás: MTI