Az aktuális művészeti, társadalmi és politikai helyzet megvitatása áll a szombaton Szentendrén kezdődő Ötödik Nemzetközi Új Média Kollektív Művésztelep és Konferencia középpontjában.
A résztvevők többek között arra keresnek választ, milyen művészeti folyamatok zajlanak a régióban két évtizeddel a vasfüggöny leomlása után – mondta Csató Máté szervező az MTI-nek. Az idei programsorozat fő témája a feLugossy László által felvetett "aktív rezisztencia", amelyre Farkas Viola művészettörténész írt kiáltványt.A dokumentumban többek között szerepel, hogy "soha ilyen nehéz nem volt meghatározni az ellenfelet", "valóság és látszat soha ennyire nem mosódott össze". Mint a művészettörténész leírta, nehézkesen definiálható új tekintélyek születtek: fogyasztás, tőke, tézistelenség és butaság, "művészként nem simulhatunk bele társadalmunkba, nem vehetjük fel annak logikáját aktív kritikai szemlélet nélkül". Az előadások, konferenciák és beszélgetések az új média művészetének kérdéseivel foglalkoznak, és annak lehetőségeit kutatják.
A nemzetközi előadók között szerepel mások mellett a videoművészetet tárgyaló horvát Ivan Vladislav Galeta, a dániai Boris Nieslony, aki a performansz témáját járja körül vagy a holland Matjaz Stuk, aki az európai kurátori rendszer, valamint a képzőművészet mint termék kérdését boncolgatja. Az új média magyar képviselői közül jelen lesz többek között Mélyi József, Szegedy-Maszák Zoltán vagy Eike.
A művésztelep tíz napja alatt születő művek is az új média műfajában készülnek, és a felkínált alkotói helyszínek között szerepel az újjászülető MűvészetMalom is – mondta a szervező. A magyar és külföldi vendégek videoalkotásaiból, fotóiból, installációiból, festményeiből októberben nyílik kiállítás a szentendrei Vajda Lajos Stúdióban, illetve Budapesten.
A napi művésztelepi alkotómunkát követően kora estétől indulnak az állandó programok: a művészek tízperces etűdökben ismertetik saját munkásságukat, és lesznek előadások, konferenciák, beszélgetések is. A találkozókat koncertek zárják a kortárs progresszív és alternatív színtér, valamint a kísérleti zene képviselőitől.
Az esemény három létrehozója a szentendrei Vajda Lajos Stúdió, a generációkat összekötő, elsősorban magyar kortárs művészekből álló szentendrei Omkamra csoport, valamint a szervezőmunkát végző Experiment.
Forrás: MTI