Harmincnégy ország alkotóinak 190 pályaművéből – izgalmasabbnál izgalmasabb kerámia, porcelán, üveg és beton alkotásokból – válogat a III. Nemzetközi Szilikátművészeti Triennále kiállítása, mely vasárnap nyílt meg és szeptember 18-ig látható Kecskeméten, a Cifrapalotában.
A politikus emlékeztetett: a földkéreg mintegy 75 százalékát szilikát alkotja, sőt a kozmoszban is előfordul ez az anyag. „Így amikor megformáljuk azt, egyúttal a körülöttünk lévő világot is újrateremtjük” – fogalmazott.
Az államtitkár párhuzamot vont a szilikáttal dolgozó művészek és az alkimisták között, majd rámutatott: a kecskeméti nemzetközi seregszemle is jelzi, hogy e tevékenység felülemelkedik a nyelvi és kulturális korlátokon.
A kiállítás színvonaláról és hangulatáról szólva kijelentette: az itt közszemlére
tett művek újszerűek és izgalmasak, mint egy gótikus üvegablak, avagy egy nagyváros neontengere.
Probstner János, a Nemzetközi Kerámia Stúdió igazgatója az eseményen elmondta: a 2011-es triennále a XXI. század kihívásaira keresett válaszokat, miközben a világon egyedülálló módon, új hagyományt teremtve összehozta több műfaj kerámiával, porcelánnal, üveggel és betonnal dolgozó képviselőit és alkotóit.
A pályázati kiírást ezúttal is rendkívül élénk érdeklődés kísérte: a 34 országból érkezett 190 érvényes pályamű közül az öttagú, nemzetközi zsűri titkos szavazással választotta ki azt a – 27 ország művészeitől származó - 86 tárgyat, amelyek a tárlaton megtekinthetők.
Ami a téma megvalósítását illeti: a megmérettetés résztvevőit arra biztatták, hogy a legteljesebb szabadsággal és újító szándékkal tevékenykedjenek – hangsúlyozta a vezető, aki szerint ennek köszönhetően az anyagok sokfélesége, a technikai módszerek változatossága, a téma olykor meghökkentő megközelítése teszi egyedivé és izgalmassá a kiállítást.
A megnyitón egyúttal a III. Nemzetközi Szilikátművészeti Triennále elismeréseit is átadták a szervezők. Az első díjat és a vele járó bruttó egymillió forint pénzjutalmat Nagy Márta keramikusművész, a második díjat és az ehhez tartozó 750 ezer forintot Vanessa Cutler brit üvegművész, míg a harmadik díjat, illetve az ezzel együtt felajánlott 500 ezer forintot Elzbieta Grosseová cseh keramikusművész vehette át.
Forrás: MTI