Nyílt napot tartott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság: többek közt bemutatták, hogyan mérik be a kalózrádiókat.
Nyílt napot tartott kedden a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), amelynek keretében bemutatták, hogyan mérik be a kalózrádiókat, hogyan tudják a távközlési piac zavartalan működését biztosítani.A sajtótájékoztatón Tomka Péter mérésügyi igazgató elmondta, hogy a nyílt nap elsősorban azt szolgálja, hogy a lakosság megismerje az NMHH-ban folyó munkát, a hatóság "ritkán látott arcát". Emlékeztetett: a szervezet feladata a távközlési piac zavartan működésének biztosítása, ezért egy úgynevezett "mérőszolgálati rendszert" üzemeltetnek. A távközlési piac mellett az NMHH feladata a piacra kerülő elektronikus berendezések ellenőrzése is, itt mérik például, hogy azok az egészségre ártalmasak-e.
A távközlési piacot 30 állandó állomáson keresztül figyeli a hatóság, ezeken folyamatosan "monitorozzák" a rádiós spektrumot, elhárítják az esetleges zavarokat, valamint ellenőrzik, a rádióadók betartják-e a hatóság előírásait.
Jánosik András, a monitoring központ vezetője a távközlési piac felügyeleti eszközparkjáról elmondta: jelenleg a világ egyik legmodernebb technikája áll a rendelkezésükre, a harminc távvezérelhető mérőállomással ellenőrizhetik a távközlést, figyelhetik az "engedély nélküli spektrumokat". Az MTI kérdésre Jánosik András arról is beszélt, hogy csak folyamatos szabálysértés esetén szabnak ki pénzbüntetést, súlyosabb esetben a működési engedély felfüggesztésére is sor kerülhet.
A sajtó képviselői megismerhették az úgynevezett "iránymérő autót" is, egy terepjárót, amelynek tetején hatalmas jelvevő készülék kapott helyet. Ezzel az eszközzel méteres pontossággal be tudják mérni az esetleges kalózrádiókat.
A NMHH laboratóriumában érzékeny műszerekkel mérik az elektronikus eszközök által okozott zavarokat. Egyik helyiségét hasonló technikával borították, mint amivel a Lopakodó vadászbombázókat rejtik el a radarok, rádiófrekvenciák elől. Hogy a költségeket csökkentsék, egy magyar feltaláló tudását vetették be, így a 300-400 millió forintra becsült burkolatot sikerült néhány millióból kihozniuk.
A speciális falakra azért van szükség, mert itt mérik az úgynevezett elektroszmogot, az elektromos berendezések által kibocsátott elektromágneses sugárzást. A sajtóbejárás végén Kolláth Gábor főigazgató-helyettes emlékeztetett: a hatóság minden érdeklődőnek lehetővé teszi, hogy megismerhesse a náluk zajló munkát.
Forrás: MTI