Az Európai Űrügynökség által kifejlesztett kamerával első ízben közvetítettek élőben háromdimenziós képeket az űrállomásról.
Augusztus hatodikán Ron Garan, a NASA asztronautája az ERB-2 (Erasmus Recording Binocular) kamerát működtetve mutatta be teljesen új szemszögből a Nemzetközi Űrállomást.A 28. expedíció repülőmérnökeként és videobloggerként, Garan az európai Columbus laboratóriumban állította fel a futurisztikus kinézetű kamerát. Miközben az űrállomáson végzett munkájáról beszélt, a mélységérzetet egy felfújható földgömb segítségével növelte meg.
A felszínen a hollandiai ESTEC (Európai Űrkutatási és -Technológiai Központ) munkatársai polarizációs szemüvegeket viseltek, melyek hasonlítanak a mozikban alkalmazottakhoz, és le voltak nyűgözve a képek minőségétől. A közel valós 3D-s felvételek az űrállomás munkálatait is segíthetik. A premier az élő adás régóta várt tesztje volt, mely bizonyította, hogy minden rendszer és eljárás készen áll a jövőbeli élő adások közvetítésére.
Amellett, hogy sztereó képeket küldenek haza valós időben az élő programokhoz, az ERB-2 koordinátora, Massimo Sabbatini szeretné, ha az űrsétákat is közvetíthetnék így. "A kamerát az űrben is lehetne alkalmazni, hogy segítsük az asztronauták űrsétáit, vagy egyéb, kritikus robotikai eljárásokat."
Az első ERB-2 felvételek megtekinthetőek az ESA új YouTube 3D oldalán. A három dimenziós hatáshoz szükség van a speciális szemüvegekre.
Paolo Nespoli, az ESA asztronautája már dokumentálta is napi életét az űrállomáson a kamerával. Kollégája, André Kuipers szintén hozzájárul majd a háromdimenziós közvetítéshez. A novemberben kezdődő missziójára készülve már tanulja az ERB-2 kamera kezelését, mellyel hathónapos fenn tartózkodását mutathatja be.
Forrás: Hirado.hu