Új igazgatókat neveztek ki a New York-i, a moszkvai és a római magyar kulturális intézet élére.
Az új igazgatói kinevezések 2011 szeptemberétől négy évre szólnak - tájékoztatta az MTI-t a Balassi Intézet kedden.
A közlés szerint az intézetvezetők feladata - a Balassi Intézet alapvető célkitűzésével összhangban - "értékorientált országkép közvetítése, közös értékeink nemzetközi megismertetése, a magyarság jó hírének eljuttatása a nemzetek közösségébe, valamint a határon inneni és túli magyarság kulturális értékeinek és kapcsolatainak ápolása, fejlesztése".
Az összegzés szerint az igazgatók munkájuk során, mely magában foglal nemzetpolitikai, oktatási, tudományos, kulturális, külpolitikai és kommunikációs feladatokat, közreműködnek abban, hogy Magyarország egységes üzenettel és arculattal jelenhessen meg a nemzetközi nyilvánosság előtt.
Az alábbiakban közöljük az új igazgatók rövid életrajzait, melyeket a Balassi Intézet juttatott el az MTI-hez.
Fülemile Ágnes
Fülemile Ágnes néprajzkutató, az MTA Néprajzi Kutató Intézetének főmunkatársa. Tanulmányait művészettörténet, történelem, néprajz szakon folytatta az ELTE-n. Ez utóbbiból 1997-ben PhD-fokozatot szerzett. Az egyetem befejezése óta az MTA Néprajzi Kutató Intézetének doktori ösztöndíjasa, később tudományos főmunkatársa lett.
1990 és 2006 között a University of California and Wisconsin Education Abroad Programján tanított az ELTE-n és 1991-től kezdve a mai napig a Council on International Educational Exchange Education Abroad Programon a Corvinus Egyetemen. 1985-ben magyar néptánc kurzusokat tartott San Francisco és Los Angeles körzetében, valamint a mendocinói táborban. 1992-ben és 1993-ban Fulbright-ösztöndíjasként a University of California Berkeley antropológia tanszékén szemináriumokat hallgatott, valamint a Folklore Archivumban és az East European and Slavic Institute-ban tartott előadásokat. A második félévet a New York-i Metropolitan Museum of Arts Costume Intézetben töltötte kutatással.
Előadást tartott a Metropolitan Museumban és a Fashion Institute of Technology-ban. 1994-ben és 1996-ban hat hónapot tanult a University of London Courtauld Institute History of Dress tanszékén, ahol 1997-ben végzett. 1999-ben újabb Fulbright-ösztöndíjjal egy szemesztert tanított a Rutgers University Hungarian Studies programján. 2006-tól 2009-ig 3 évig oktatott az Indiana University Bloomington Hungarian Studies Programján. 1991-ben az MTA Akadémiai Ifjúsági díjában részesült, 1994-ben Jankó János-díjat kapott, majd 1997-ben a Finn Néprajzi Társaság tiszteletbeli tagjává fogadta.
Molnár Antal
Molnár Antal történész, egyetemi docens, az MTA Történettudományi Intézetének megbízott igazgatóhelyettese. Az ELTE latin-történelem szakán végzett 1996-ban, majd a szegedi egyetemen folytatott tanulmányokat, ahol 1999-ben PhD fokozatot szerzett irodalomtudományból. Emellett az Université de Paris-n tanult, ahol 2002-ben szerzett PhD fokozatot történettudományból. 2007-ben habilitált az ELTE-n. 1995-től tanít a felsőoktatásban: először óraadóként az Eötvös József Collegiumban, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történeti Intézetében, ahol 1998-ban adjunktussá nevezték ki.
2000-től az ELTE BTK Középkori és Koraújkori Magyar Történeti Tanszékének adjunktusa, 2008-tól pedig docense. 2005-től dolgozik az MTA Történettudományi Intézetében, 2011-től az intézet megbízott igazgatóhelyettese. 1997-től a Jézus Társaság Magyarországi Rendtartomány Levéltárának vezetője. Ösztöndíjasként kutatásokat folytatott Párizsban, Rómában, Dubrovnikban, Zágrábban, Belgrádban.
Kutatási területei: koraújkori egyház- és művelődéstörténet, a Szentszék története, a török hódoltság és a Balkán-félsziget története. Számos tudományos díj birtokosa: Klaniczay Tibor-díj (2002), Palládium Díj (2003), Talentum Akadémiai Díj (2004), Szakály Ferenc-díj (2006). Tagja a Magyar-Bolgár és a Magyar-Szerb Akadémiai Történész Vegyes Bizottságnak, szerkesztőbizottsági tagja a Scrina Slavonca és a Történelmi Szemle című folyóiratoknak, 2008-tól a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Bizottságának titkára.
Baranyi András
Baranyi András jogász, tolmács. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát 2001-ben. 1995-től nyolc éven át hírszerkesztőként és bemondóként dolgozott a Magyar Rádió Külföldi Adások Főszerkesztőségénél. 2001-től az Agora Kárpát-medencei Szolgáltató és Információs Irodahálózat programigazgatói tisztségét látta el három éven át, majd jogászként dolgozott, 2004 szeptemberétől pedig a VÁTI Nonprofit Kft.-nél programmenedzseri munkakört töltött be.
2008 áprilisától a Stratégiai Szolgáltatások Irodájának igazgatói feladatait látta el, 2008 őszétől pedig a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Európai Szomszédságai és Partnerségi Eszköz Határon Átnyúló Együttműködési Program Közös Szakmai Titkárságának igazgatója. Munkája mellett a Külügyminisztérium Protokoll Főosztálya és a Miniszterelnökség felkérésére magyar-orosz és magyar-ukrán tolmácsolási feladatokat lát el állam- és kormányfői szintű tárgyalásokon.
Forrás: MTI