Ha nyaralni megyünk, nem szabad elhúzni a függönyöket, és valakivel rendszeresen üríttetni kell a postaládát. De a legnagyobbak ellen ezek az intézkedések mit sem érnek. Sorra vettük a legügyesebb nemzetközi tolvajokat.
Vincenzo PeruggiaVincenzo szakmai élete igen rövid, de annál fényesebb. Ő volt az, aki ellopta a Mona Lisát. Nem kis teljesítmény, főleg, hogy valószínűleg a világ legismertebb festményéről van szó. A történelmi műkincslopásra száz éve, 1911-ben került sor. Vincenzo ekkor teremőrként dolgozott a Louvre-ban és sikerült elrejtőznie az épületben a hétvégére. Amikor a múzeum legközelebb kinyitott, egyszerűen eldugta a képet a köténye alá és kisétált. Ennyire egyszerű volt. Ma már azért ennél több akadállyal kellene megküzdeni és a legnagyobb nem az, hogy a Louvre már hétvégén is nyitva tart. Lényeg a lényeg, Vincenzo két éven át a lakásában rejtegette a felbecsülhetetlen értékű képet – nem rossz dekoráció egy legénylakásba – majd elvitte Firenzébe. Hazafias cselekedetnek szánta az akciót, de úgy gondolta, hogy a Louvre-hoz hasonló tekintélyű Uffizi képtár majd kiállítja a lopott képet. Természetesen ez nem történt meg, Vincezót elfogták, a képet pedig visszajuttatták a Francia államnak.
Frank William Abagnale, Jr.
Frank nem lopta el a Milói Vénuszt, de legalább elmondhatja, hogy a bűnözés utáni karrierje legalább olyan sikeres lett, mint illegális tevékenysége. Frank 16 évesen úgy döntött, hogy míg osztálytársai újságot hordanak, addig ő csekkhamisítással keresi kenyerét. Öt év alatt több millió dollárt csalt ki a bankok zsebéből összesen 26 országban. A fiú emellett sikeresen magára öltött hamis személyiségeket. Nem éttermi pincérként, hanem például orvosként, vagy ügyvédként tevékenykedett. Hosszú évek nyomozása után végül az FBI kezére került, ahol tudását felhasználva jó útra tért és egy pálfordulással segített a hatóságoknak kézre keríteni más csekkhamisítókat. Története a hollywoodi filmeseket is megihlette, Steven Spielberg filmje, a „Kapj el, ha tudsz” róla szól. A fiatal Abagnale szerepét Leonardo DiCaprio, míg az őt üldöző FBI ügynököt Tom Hanks játszotta el.
Francois Villon
Villon a 15. századi francia költő volt, elsősorban bűnözésből tartotta fenn magát – a költészetből még akkor sem lehetett olyan jól megélni. Gyermekkorát egy darabig árvaházban töltötte, majd egy gazdag hivatalnok befogadta. Francois jól tanult, de ennek ellenére viszonylag hamar a bűn útjára lépett. Csatlakozott egy bandához, a „Gang des Coquillards” tagja lett és templomokat, valamint hivatalokat raboltak ki. 1462-ben elkapták és kínzással megspékelt akasztásra ítélték („Francia vagyok, csak ez kellett / Párizs szült (Ponthoise mellett); / Rőf kötél súgja majd fejemnek, / hogy mi a súlya fenekemnek.) Szerencséjére az ítéletet száműzetésre változtatták, ezután eltűnt és csak csodálatos verseit hagyta hátra az utókornak.
Bill Mason
Bill Mason egy tipikus amerikai férfi életét élte. Volt munkája, családja, gyerekei, de hétvégente a pecázás helyett inkább híres emberek ékszereinek elrablásával töltötte szabadidejét. Az esetenként dollár milliós darabokat általában a kiszemelt áldozat villájából, luxuslakásából csórta el. Bill 25 éven keresztül űzte ezt a hobbit, mikor elkapták és bevarrták öt évre. Ez persze nem nagy büntetés, hiszen szabadulása után nyugodtan élvezhette azt a kb. 70 millió dollárt, amit összelopkodott. A rehabilitáció sikeres volt, ugyanis Bill nem lopott többet, helyette írt egy bestseller regényt bűnözői karrierjéről.
Doris Payne
Doris, listánk egyetlen női tagja, szintén az ékszerlopás területén jeleskedett. Bűnözői karrierje során meghökkentő, 50 éves szakmai tapasztalatra tett szert. Doris nem volt híve a szupermodern kütyüknek, sőt a gimnasztikus mozdulatokban sem jeleskedett. Egyszerűen besétált az üzletekbe, felpróbált pár ékszert, majd addig cseverészett az eladókkal, míg azok teljesen összezavarodtak és elfelejtették, hogy az éppen üzletüket elhagyó kisasszony nyakában ott fityeg egyik legértékesebb ékszerük. A csecsebecséket legtöbbször gyorsan eladta és elhagyta az adott várost. Az idén 80 éves hölgyet januárban ítélték öt év börtönre, így most rács mögött ül. Jelenleg is folynak tárgyalások arról, hogy életéről film készül Halle Berry főszereplésével.
Alen Golder
A gazdagság, a nemzetközi hírnév és a lehetséges filmszerződések mellett van még egy dolog, amiért megéri mester tolvajnak lenni, ez pedig a ragadványnév. Alen Golder a „Vacsora Bandita” nevet kapta. Karrierjét mindössze hat évesen kezdte. 21 évesen New York feketepiacán az egyik legismertebb ékszer „kereskedő” volt, gyakran dolgozott együtt a Genovai maffiacsaláddal. Módszere igen egyszerű, de annál zseniálisabb volt. Amikor megtudta, hogy valamelyik gazdag család partit ad, belopódzott a házba és a vacsora alatt kifosztotta a családi ékszeres ládikát. A ’90-es évek nagy részét rács mögött töltötte, de szabadulása után hamar visszatért a vidám szalonok fölötti hálószobákba.
Charles Peace
A történelem egyik leghíresebb besurranó tolvaja Charles Peace. Apró termetét, hajlékonyságét és korát megelőző eszközkészletét kihasználva sorra fosztotta ki a gazdag londoni családok otthonait. Nevét sokan ismerték, de kinézetét nagyon kevesen. Erről árulkodik az a tény is, hogy a Scotland Yard által kiadott személyleírás szerint Peace egy 40 és 70 év közötti személy volt. 1879-ben véget ért a bújócska, elkapták és felakasztották. Szokatlanul sikeres bűnözői karrierje azóta rengeteg írót és filmest megihletett. Ez alapján kétségbe vonható a mondás, hogy a bűnözés nem kifizetődő, Peace esetében annyi volt a baj, hogy már nem tudta begyűjteni a jogdíjakat.