A bútoráruház alapítóját egyre komolyabb szálak kötik a II. világháború svéd náci mozgalmához.
Elisabeth Asbrink író nemrég megjelent könyve alapján új kérdésekkel bombázhatják az Ikea alapítóját, Ingvar Kampardot. A könyv szerint Kampard aktív tagja és toborzója volt a egy svéd náci csoportnak és jóval a háború vége után is tartotta a kapcsolatot a hálózat többi tagjával.A svéd milliárdos korábban „fiatalkori hülyeségnek” nevezte akkori cselekedeteit, melyeket sokkal kisebb súlyúnak állított be, mint amit a most megjelent írás sejtet.
Asbrink könyve szerint Kampard tevékenysége miatt a svéd titkosrendőrség adatbázisába is bekerült 1943-ban, 17 évesen, pont akkor, amikor az Ikeát megalapította.
Kampard 1988-ban beismerte, hogy jól ismerte Per Engdahlt, a svéd fasiszták egyik vezetőjét, azt azonban már nem mondta el, hogy 1950-ben meghívta őt esküvőjére és egy üzenetben azt írta, büszke rá, hogy egy körbe tartoznak.
Kampard szóvivője a könyv kapcsán közölte, hogy a bútorgyár alapítója beismerte, hogy fiatalkorában foglalkozott fasiszta eszmékkel, de ma már semmilyen hasonló gondolata nincs.
Kampard a Forbes magazin szerint a 162. leggazdagabb ember a világon 6 milliárd dolláros (kb. 1.140 milliárd Ft) vagyonával, azonban egyesek szerint ennél sokkal több pénze van.
Forrás: BBC