P. G. Wodehouse brit írót azzal vádolják, hogy együttműködött a nácikkal a háború alatt.
Az ismert író 1941-ben került egy berlini internálótáborba, miután a németek lerohanták Franciaországot, és a 60 év alatti férfiakat elvitték. Itt elfogadta a náci propagandaminisztérium ajánlatát, vállalta, hogy öt politikamentes rádióműsort készít, s azokat felolvassa a berlini rádió USA felé sugárzott adásában.Egyesek ezek alapján azt feltételezik, Wodehouse náci kollaboráns volt. A feljegyzéseket először 1999-ben mutatta be a Nemzeti Levéltár az ügyészségnek, de most újabb dokumentumok kerültek nyilvánosságra.
Az újonnan közzétett dokumentumok alapján az író Werner Plack, az egykori hollywoodi producer náci propagandafilmet készített, melybe Wodehouse is besegített.
Egy levélben például csak hollywoodi barátjaként emlegette Plackot, miközben azt állította, nem is volt biztos a vezetéknevében, tehát nem ismerhette jól a filmes szakembert.
Ez az eset arra utal, hogy Wodehouse nem volt annyira szellemes és őszinte, mint azt mutatta. Legalábbis az M15 jelentése szerint. Az is kiderült, hogy az író interjút készített a náci propaganda szóvivőjével, melyet az internálótáboron kívül készített el.
Wodehouse azzal védekezett, hogy ő abban az időben amerikainak tartotta magát, és Németország nem állt háborúban az USA-val.
A jelentések kitérnek arra, hogy Wodehouse attól félt, hogy nem fogják neki kifizetni a munkáját a németek.
A németek lefordíttatták az anyagot, és azt elküldték a briteknek, ahol óriási felháborodást okozott a felvétel.
Az írót 1944 szeptemberében ki is hallgatta Edward Cussed tiszt, aki az MI5-nek dolgozott, akkor azt vallotta, hogy Placckal csak Hollywoodban találkozott különböző partik alkalmával.
Amikor meghallotta, hogy hogyan gondolkodnak a britek a rádióadásokról, nagyon elkeseredett. „Rájöttem, milyen szörnyű hibát követtem el, és vágyom a lehetőségre, hogy bebizonyítsam, jó ember vagyok. Soha nem volt szándékomban az ellenséget támogatni, és nagy lelki fájdalmat okozott, hogy meg kellett tennem.”
Wodehouse 1945-ben az USA-ba költözött, állampolgárságot szerzett, és egészen 1973-ban bekövetkezett haláláig ott is élt.
Forrás: BBC