Hiába tiltakozunk, lassan megint itt a szeptember, és igen, kezdődik az iskola. A diákok nagy része egyáltalán nincs oda az ötletért, hogy ismét be kell ülnie a padba ahelyett, hogy a Gödör mellett héderel a haverokkal hajnalig, de mit lehet tenni?
Az például elég jó megoldás a problémára, ha valami olyasmit tanul az ember, amit igazán szeret, és szervezett keretek között mélyedhet el még inkább az adott tárgyban. A világ boldogabbik felén számtalan idióta kurzus közül választhatunk, hogy a tanulás ne munka, hanem öröm legyen.Elég menő egyetemi kurzusnak tűnik a Columbia Egyetemen meghirdetett Zombik a populáris médiában szak. A horror- és zombifilmek rajongói itt utánajárhatnak az élőhalottak irodalmi és filmes hivatkozásainak és annak történeti fejlődésének, ahogy annak is, hogyan viszonyulnak a zombik a kapitalizmushoz, az individualizmushoz, netán a xenofóbiához.
Az élőhalottakkal szerencsére a Baltimore-i Egyetem is behatóan foglakozik A Média műfajok: Zombik című kurzusának keretein belül. Horrorfilmek, megzombisított irodalmi klasszikusok, és több hektoliternyi művér – melyik Zombieland-rajongó tudna erre nemet mondani?
A Youtube-ról tanulni? Miért ne. A Pitzer College gyanúsan magyar nevű tanára, Alexandra Juhasz szerint a kurzus egy „pedagógiai kísérlet, amely a digitális média kultúrájának lehetőségeire és határaira fókuszál.” Sok kurzustól eltérően a Learning from Youtube nyilvános, így a kurzuson résztvevő csoport összetétele a Youtube-felhasználók arányszámait is tükrözik. Bár a kurzus felépítése nyitott és szabad, egy szabály mégiscsak van: minden órai munkának, beszámolónak és értékelésnek fel kell kerülnie a Youtube-ra. Mert amit ott nem találni, az meg sem történt, ugye.
Ha a zombik helyett inkább Harry Potterre buksz, akkor a marylandi Frostburg Állami Egyetemen a helyed, a Harry Potter tudománya című kurzuson. A diákok a mágiát próbálják megmagyarázni, és ehhez a fizika, a biológia, a kémia és a mérnöki tudomány törvényszerűségeit hívják segítségül. George R. Plitnik fizikus szerint a kurzus nem csak móka és kacagás – úgyhogy a varázspálcát hagyd otthon.
Unod az unalmas teóriákat, a filozófiát, vagy a történelem üres adathalmazát, és készen állsz arra, hogy valami igazán hasznos, kézzelfogható dolgot tanulj? Az Alfred Egyetem A juharszirup: a dolog című kurzusát neked találták ki, főleg, ha szereted az amerikai palacsintát. A vállalkozó kedvű diákok magukévá tehetik a juharszirup feldolgozásának történetét, elkészíthetik saját szirupjukat, sőt, szervezett kirándulások keretén belül találkozhatnak termelőkkel, feldolgozókkal, és meglátogathatják a szirup köré szerveződő programokat. Ha netán amiatt aggódnánk, hogy nincs meg a megfelelő botanikai, kulináris és kémiai hátterünk a kurzushoz, ne tegyük: nem várnak előzetes szakmai tapasztalatokat.
Amikor a Dél-Karolinai Egyetem szociológia professzora, Michael Deflem először megpillantotta Lady Gagát egy tévéműsorban, eltátotta a száját, és úgy is maradt. A professzor úr azóta részt vett a művésznő 38 koncertjén, összegyűjtött tőle vagy 300 hanghordozót, és létrehozta saját rajongói oldalát. Most pedig egy kurzust indított Lady Gaga és a hírnév szociológiája címmel. Az előadássorozatban a Mother Monster karrierjével foglalkozik, és azzal, hogy mi tesz ma híressé egy embert, illetve azzal, mit jelent a ma társadalmában híresnek lenni. Szerintem sok pénzt, de ki tudja – tudományos igényességgel még nem kutattam a témát.
Én legszívesebben a Zabhegyezés Kukutyinban - A semmittevés társadalmi aspektusai című kurzust venném fel, gyakorlattal egybekötve természetesen, úgyhogy ha valaki tud ilyenről, szóljon.