Az interneten keresztül is elérhetővé váltak a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága (PMMI) kilenc múzeumi könyvtárának katalógusai, melyek összesen több mint 100 ezer tételt tartalmaznak.
Mostantól a http://konyvtarak.pmmi.hu oldalon keresztül a világ bármely pontjáról el lehet érni a Pest megyei múzeumi könyvtárakat – jelentette be a hétfői projektzáró sajtótájékoztatón a PMMI igazgatója.Kálnoki-Gyöngyössy Márton emlékeztetett arra, hogy jellegükből adódóan a kilenc szakkönyvtárból köteteket kivenni nem lehet, a digitális hozzáférésnek köszönhetően azonban sokkal egyszerűbbé válik a helyben olvasást szolgáló könyvtárközi kölcsönzés is.
Az EU és a magyar állam 23,5 millió forintos támogatásával megvalósult projekt ötletgazdája, Kovács Judit elmondása szerint a 100 ezres anyagból három fókuszkönyvtárat alakítottak ki Cegléden, Szentendrén és Vácott, ezekbe az intézményekbe összpontosultak a pályázat múzeumpedagógiai programjai. Nem lebecsülendők azonban az Aszódon, Nagykőrösön, Ráckevén, Szobon, Tápiószelén és Zebegényben található, kisebb muzeális intézmények állományai sem - figyelmeztetett a PMMI igazgatóhelyettese.
Mint megjegyezte, a tagkönyvtárak anyagában jelentős szakirodalom lelhető fel, elsősorban a helytörténet, régészet, történettudomány, néprajz és művészettörténet területén.
A távlati tervekről szólva Kovács Judit elárulta, amennyiben felépül Szentendrén az új Ferenczy Múzeum, abban egy nyilvános képzőművészeti szakkönyvtárat fognak létrehozni. A jövő pedig maguknak a könyveknek, kiadványoknak a digitalizálása lehet – fűzte hozzá.
A PMMI munkatársai a projekt múzeumpedagógiai vonatkozásairól is beszámoltak, kiemelve, hogy az elmúlt egy évben lezajlott foglalkozások mind a diákok, mind a kísérő pedagógusok számára nagy élményt jelentettek, a múzeumi szakembereket pedig számos tapasztalattal gazdagították. "A legfontosabb tanulság, hogy a múzeumok leggyakoribb vendégei a gyerekek, fiatalok, mégis rájuk szoktunk felkészülni a legkevésbé" – emelte ki a PMMI ceglédi Kossuth Múzeumát vezető Reznák Erzsébet.
Forrás: MTI