Tízezrek gyűlnek össze egy hétre a sivatag, a semmi közepén, hogy túléljék a kalandot, és egy fél-utópisztikus világban maguk mögött hagyják a mindennapokat. Augusztus 29 és szeptember 5 között zajlik Zajlik a Burning Man.
KívülrőlA Burning Man fesztivál 25 éve indult, akkor még egy San Francisco melletti strandon. Mára már világszerte ismert sivatagi őrületté vált.
A fesztivál – miután kinőtte a bölcsőt – elköltözött a nevadai Black Rock Desertbe (Fekete Kő Sivatag). Az amerikai munka ünnepét magába foglaló héten közel 50.000 ember költözik be Black Rock Citybe (BRC), mely így egy hétre az egész megye legnépesebb településévé válik. BRC egy páratlan természetvédelmi területen fekszik. A „Playa” egy hatalmas, szinte teljesen sík terület, ahol a természet legszeszélyesebb arcával kénytelenek szembenézni a fesztiválozók. Mindenhol por van, nappal tikkasztó hőség, éjjel fagyos hideg. Pillanatok alatt kerekedhet vihar, mely előbb sártengert csinál, majd fél órával később olyan, mintha mi se történt volna. Homokviharok és akár 110 km/h-s szelek tépázzák a sátrakat, de ha az ember része az egésznek, akkor ez nem is olyan zavaró.
A legközelebbi lakott település – és telefonfülke – 20 kilométerre van, a legközelebbi városig pedig 2 órát kell autózni. BRC valóban a semmi közepén van és amit az ember nem visz oda magával, azt nem is fogja tudni megkapni.
Mini kommunizmus
A közel ötvenezres tömeg egy mini állammá alakulva éli meg az ott eltöltött egy hetet. Itt nincsenek szponzorok, reklámok, árusok (csak kávét és jeget lehet venni), csak a résztvevők. A rendezvény üzenete, hogy a lakók próbáljanak újból emberi kapcsolatokat építeni az önkifejezés révén.
A középső rituális teret körbevevő félkörben tematikus táborok, kis falvak alkotnak egy egészet. Más munkájának önzetlen segítése és az ajándékozás alapvető az ottlét során. Működik az adok-kapok rendszer, és az emberek folyamatosan, kötöttségek nélkül ismerkedhetnek meg egymással.
Nem kell azért egy teljesen nomád környezetet elképzelnünk. A legtöbben visznek magukkal generátort, üzemanyagot, a napsugarak ellen védő ernyőket, sátrakat, zenéléshez hangfalakat, és egyéb kényelmi eszközöket. Az biztos, hogy egy Trabantba nem férne el az a felszerelés, amit az embernek érdemes magával vinnie egy ilyen túrára. Még ha természetes is az, hogy megosztják egymással erőforrásaikat BRC lakói.
Érdemes tudni, hogy itt nincsenek napijegyek. Az igazi Burning Man-élményért a kommuna részévé kell válni. Ahogy itt mondják, bármit csinálsz, nem te leszel a legfurcsább gyerek az osztályban. Nincsenek olyanok, akik csak bejönnek egy napra körbenézni, mint az állatkertbe – persze meg lehet tenni, ha az ember kifizeti a hetijegyet (ebben hasonlít a fesztivál a magyarországi O.Z.O.R.A. fesztiválhoz).
Kultúra
Az egész esemény központi alakja természetesen maga az égő ember, aki a Playán kialakított város közepén tornyosul a lakók fölé. A legfontosabb üzenet pedig az önkifejezés. Sokan regisztrálnak furábbnál furább autókölteményeket a „Mutáns Járművek Hivatalában”, de vannak, akik felépítenek táboruk közepén egy szobrot, amit egy nekik tetsző időpontban felgyújtanak.
A színpadokon fellépő emberek, együttesek, formációk szintén a lakók közül kerülnek ki, itt nincsenek fizetett zenekarok. Itt az úgynevezett Burning Man-élmény az, ami felejthetetlenné teszi az egyhetes sivatagi túlélőtúrát.
A változatos programok szinte mindenre kiterjednek: a limonádékóstolástól, a koncerteken át a G-pont masszázs tanfolyamokig (legalább egy vagina szükséges!).
Környezet és egészség
A fesztivál egyik legfontosabb alapelve a „Ne hagyj nyomot!” - mindenki a saját szemetéért felelős. Itt nincsenek konténerek vagy szennyvízgyűjtők. A szemetet mindenkinek el kell vinni e magával, amikor a hét véget ér. A mobil WC-ket ugyan folyamatosan tisztítják, de ezekre is egy fontos szabály vonatkozik: Ami nem a testedből jön ki, azt ne hagyd a WC-ben.
Az indok, ami miatt hagyják ezt a rendezvényt megtartani egy környezetvédelmi terület kellős közepén az az, hogy minden évben úgy marad ott a helyszín az ötvenezer ember távozása után, mint ahogy előtte kinézett.
A legnagyobb egészségügyi veszély a kiszáradás, hiszen napközben 50 fok is lehet. Ajánlott a napi hat liter víz fejenként, mellyel az ivás mellett a főzési és mosakodási szükségletek is kielégíthetők.
A Burning Man veszélyes, embert próbáló környezetben van, de az élmény és a tudat, hogy valaki ilyen helyen is képes magára figyelni, megéri az erőfeszítést.
Exodus
Szombaton értelmet nyer a fesztivál neve. A tábor közepén lévő hatalmas ember alakú szobrot rituálisan felgyújtják. A látványhoz tűzijáték is párosul, melyet a Robbanó Embernek hívnak.
A következő két nap folyamán BRC lakói lassan összeszedik ideiglenes lakhelyüket, és a mindössze kétsávos autópályán elhagyják a sivatagot. A poros autók kilométeres oszlopait éber rendőrszemek vigyázzák, ahogy szépen mindenki visszamegy a „gyárilag beállított világba”.